Kde jinde si dát lahodný dortík v kavárně než právě v Budapešti? Spojením různých kulturních vlivů, historie a tradic nabízí budapešťská sladká scéna tu nejlepší škálu pečiva, dortů a dalších sladkých lahůdek.
Turečtí otomanští vládci přinesli do Maďarska v 16. a 17. století mnoho z východních chutí. Později k nim přibyla ještě kuchyně z Německa, Francie, Belgie, Rakouska a Rumunska. Až do 19. století byla kultura dortů ústřední součástí života v Budapešti a maďarská kuchyně byla zvýrazněna speciálním pečivem a zákusky, od každodenního až po mimořádné. Podívejte se na ty nejlepší budapešťské sladkosti. Kde si je můžete dát, když cestujete po hlavním městě Maďarska?
Maďarský strudel
Strudel je často spojován s Rakouskem, ale je to dáno tím, že Rakousko a Maďarsko byli součástí Rakouska-Uherska. Strudel nebo maďarsky retes, pochází z maďarského slova „réteges“, což znamená vrstvené. Ať už ochutnáte sladký a lehký s příchutí meruněk, jemně makový nebo ve slané variaci se sýrem, rozhodně nebudete litovat. V Maďarsku se jí za studena a patří do populární kuchyně obyčejných lidí. Tedy je cenově dostupný, ale zároveň originální a tradiční. Vychutnat si ho můžete třeba v útulné budapešťské kavárně Resbolt Anno 1926, která se na tento tradiční dezert specializuje.
Rigó Jancsi
Co se stane, když spojíte měkké čokoládové těsto, meruňkový džem, sametovou čokoládovou pěnu a nádech romantiky? Dostanete Rigó Jancsi, dort pojmenovaný po romském houslistovi Rigó Jancsim, který měl prý pletky s vdanou Clarou Wardovou, která byla manželkou belgického prince. Ta ho nakonec stejně opustila pro italského číšníka v Neapoli. Houslista zemřel chudý a zapomenutý. Ochutnejte dort, který se doslova rozplývá na jazyku ve velké kavárně v Budapešti Hauer Cukrásdži. Zkušení kuchaři zde neustále experimentují s kreativními chutěmi a různorodými lahůdkami a interiér je velkolepý a rozlehlý.
Nejlepší maďarské termální lázně. Kde se na podzim nejvíc ohřejete?
Krémes
Tento nebesky dobrý zákusek vypadá velmi jednoduše, ale přitom je úplně dokonalý. Připomíná trochu vrstvený dort, ale nemá mnoho vrstev a mnoho výplní. Místo toho je jen jedna vrstva těsta, vrstva krému a další vrstva těsta. V každé kavárně v Budapešti můžete ochutnat trochu jiný krém. Podobné dezerty naleznete po celé Evropě. Nejvíce krémes chutná s dobrou kávou. Navštivte proto některou z tradičních kaváren v Budapešti – třeba Hauer nebo Auguszt, která patří k nejstarším ve městě.
Flódni
Budapešť má velmi silnou židovskou komunitu a mnoho klasických židovských lahůdek se natrvalo zařadilo do širší kulinářské scény města. Flódni je tradiční maďarský židovský dort, který by každý návštěvník města měl rozhodně ochutnat. Určitě si ho dejte v Café Noe Rachel Raj, což je jedna z nejznámějších kaváren v Budapešti. Mají perfektní verzi lahodného moučníku. Skládá se z bohatých výplní: mák, jablko, vlašské ořechy a slivovice. Raj je dokonce zapsaná i v Guinnessově knize rekordu za největší Flódni dort, který kdy byl vyroben. Každá vrstva dortu má symbolický význam. Maková semena znamenají prosperitu, jablko znamená celistvost a vlašské ořechy symbolizují zdraví. Cafe Noe je příjemné a intimní místo, ideální pro odpočinek a relaxaci.
Lázně Györ v Maďarsku. Co navštívit mezi jednotlivými procedurami
Kürtöskalács
Budapešťské ulice jsou plné stánků, kde prodávají zamotané a ochucené těsto posypané cukrem a skořicí. U nás tuto dobrotu známe pod názvem Trdelník. Původně festivalový dezert se připravoval hlavně při různých zvláštních událostech a setkat se s ním můžete v podstatě po celé střední Evropě. Zejména v chladných dnech rozhodně přijde vhod. Na tržišti Karavan Street v židovské čtvrti dělají výborné Kürtöskalács. Trh sousední s barem Szimpla Kirt.
Esterházy
Pojmenován po slavné šlechtické rodině, dort Esterházy, je naprosto fantastický a velmi chutný. Vznikl v Budapešti koncem 19. století. Toto vrstvené potěšení se skládá z ořechového krému a čokolády, zdobené jemnou glazurou. Jedná se o dalších dort, který si každá kavárna upravuje podle sebe, proto se můžete setkat s odlišnými chutěmi i barvami.
Stojí za to navštívit Centrální kavárnu, kde si můžete v poklidu lahodný dort vychutnat. Esterházy je k dispozici i ve velké kavárně Gerbaud s nádhernými lustry a interiéry z mramoru a dřeva na budapešťském náměstí Vörösmarty. Během sovětského období byly Gerbaud a další kavárny v Budapešti znárodněny, přejmenovány a kvalita trpěla. Od té doby se mnoho z nich revitalizovalo a dnes opět ukazuje svou velkolepost.
Kam na výlet? Maďarská Šoproň: Na památky bohatý turistický ráj
Dobos
Dort Dobos je další klasický maďarský vrstvený dezert. Listy čokoládového krémového másla a načechrané těsto skvěle dolaďuje karamelová glazura. Tento dort byl duchovním dědictvím maďarského kuchaře Józsefa C. Dobose a podle něj má i svůj název. Kuchař chtěl vytvořit něco s delší trvanlivostí, proto přišel s karamelovou polevou, která pomáhá zastavit předčasné vysychání koláče. Po premiéře na Národní výstavě v Budapešti v roce 1885 se dort rychle rozlétl po celé Evropě a těší se velké oblibě.
Tokajské víno
Dort a káva k sobě tak nějak patří, ale pro skutečný zážitek z budapešťského dortu by měl být kousek lahodného zákusku určitě doprovázen Tokajským sladkým vínem z hnijících hroznů (zní to hrozně, ale skvěle to chutná).
Nápoj dostal svůj název podle tokajského vinařského regionu, který se rozprostírá po části Maďarska i Slovenska. Sladká jako med a lehká jako pírko, sklenka tokajského vína je perfektním doprovodem ke všem výborným dortům.