Menu
JenProCestovatele
Maďarsko

Top místa na Balatonu. Výlet k nejslavnější vodní ploše v Maďarsku

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

1. 1. 2023

Co byste měli vědět, když se chystáte na dovolenou k Balatonu? Koupání a ubytování přijde asi na mysl jako první. Takzvané „maďarské moře” je rozlohou velké, proto je důležité zvolit předem tu správnou lokalitu. Nechcete se přece unudit k smrti! To však nehrozí. Jedete-li poprvé, vsaďte na klasiku. Kromě těch nejobecnějších informací si zde pro inspiraci uvedeme top tři resorty ověřené stovkami tisíc turistů.

Zeměpis Balatonu: rozloha, poloha a podoba

Čemu vděčíme za existenci jezera Balaton? Vznik vodní plochy se datuje do doby zhruba před 15–17 lety (což je na poměry naší planety nedávno). Konkrétnín podobu má toto jezero teprve 5000 let, předtím to byl systém několika menších útvarů. V oblasti dnešního Zadunají, což je západ maďarského státu, byly podmínky pro větrnou erozi půdy. Ta spolu s tektonickými procesy vytvořila prohlubně, kde se hromadila voda, což pokračovalo až do vzniku jednolitého jezera.

Povrchová větrná eroze vysvětluje u Balatonu hloubku vody, která je notoricky malá. Nejhlubší místo má až 12 metrů, průměr je však 3 metry. Z toho vychází, že většina plochy jezera je opravdu mělká. To samozřejmě neznamená, že se tam člověk nemůže utopit – nikdo by neměl přeceňovat své možnosti, lézt do vody opilý a tak podobně.

Přestože se mu říká „Maďarské moře”, Balaton je slaný asi tak jako řeka u vás za domem – není slaný vůbec. Má však s mořem společnou schopnost působit na klima svého okolí. Ta sice podléhá vnitrozemskému podnebí, oblast však má více srážek a menší výkyvy než zbytek Maďarska. S rozlohou 600 kilometrů čtverečních se úplně není čemu divit, i když na světovém měřítku je to skoro nic. Balaton je každopádně oproti moři nejen neslaný, ale také se v létě snadno prohřeje a poskytuje koupání v cca 25° C.

Historie jezera Balaton, původ názvu a cestovní ruch

Že má Balaton teplotu vody velmi příznivou pro koupání, si lidé samozřejmě všimli už dávno. Jezero také už velmi dávno pojmenovali. Etymologie názvu je pochopitelně indoevropská. Předkové Maďarů totiž přišli do oblasti obydlené samými Indoevropany, hlavně Slovany, a mnoho slov si osvojili. Jezeru bylo třeba nějak říkat i předtím. Římané mu přezdívali lacus Pelsodis, ale ten současný název pochází od praslovanského *bolto, tedy bláto. Podobně pojmenoval nitranský kníže Pribina svou pevnost na břehu jezera – Blatnohrad.

Počátek moderního cestovního ruchu můžeme sledovat v 19. století. Už dříve tu vzniklo pár resortů, kde se u vody rekreovala hlavně aristokracie. Zhruba čtvrt druhého století zpátky však na podobné jezery začínalo jezdit čím dál tím více běžných občanů. Z velké části to umožnil rozvoj železniční infrastruktury.

Sladkosti z maďarské kuchyně. Jaké dobroty byste měli ochutnat při návštěvě Budapešti

Největší boom nastal ovšem až za východoevropského socialismu. V 60. a 70. letech měli na břehy jezera přístup východní i západní Němci, takže Maďarsko v tomto mohlo posloužit jako místo setkávání odloučených přátel a příbuzných.

Svou slávu si jezero udržuje i dnes. Názory se různí – někteří jsou odrazení a už jakoby z principu preferují méně slavné vodní plochy. Oblast však má převážně velmi pozitivní recenze, podle nichž má Balaton čistotu vody většinou velmi dobrou, stejně jako teplotu. Otázka je, co dělá turismus s jeho ekosystémem, ale i v tomto směru existují snahy o zlepšení.

Co všechno žije v Balatonu? Rybaření tu je povoleno

Balaton je nejen celkově oblastí velkého cestovního ruchu, ale také ikonické místo. A svůj význam má samozřejmě i pro vědu. Zkoumat se dá cokoliv… Když se však na počátku minulého století badatelé nahrnuli na Balaton, mělo to za následek zřízení prvního maďarského biologického výzkumného ústavu v roce 1927.

Jaká se vyskytuje na Balatonu fauna a flora? Podloží a podnebí vyhovuje teplomilným druhům. Potkáte tu labutě, čápy, můžete vidět dokonce i volavku nebo kormorána. Samozřejmostí jsou ryby. Region je známý i tím, jak se v něm daří pěstovat vinnou révu. Na břehu Balatonu se pěstují také fíky, granátová jablka a mandle. Z divokých rostlin je významné rákosí, které je však na ústupu. Stále je tu tendence rozvíjet zde turismus, hlavně když je tam nyní spousta starších socialistických budov vyžadujících rekonstrukci. Ochráncům přírody se mnohé projekty nelíbí – a nejen oni. Jednou z předností Balatonu je totiž idylický venkov okolo něj.

Jezero bývá čisté, hojně navštěvované a oblíbené. Uveďme si však důležitou aktualitu, která se také týká biologie – Balaton a sinice. V červnu 2022 se objevily zprávy o přemnožení těchto bakterií. Koupání v takové vodě může způsobit vyrážky i průjem. Kdyby se situace příští rok nezlepšila, dovolenou to spoustě lidí bohužel trochu zkazí. Aspoň si však můžete na jezeře zarybařit. Nezapomeňte si však samozřejmě načíst pravidla, která v oblasti platí, a dodržovat je.

Balatonfüred: Zpestřete plážovou turistiku u Balatonu turistikou lázeňskou

Město Balatonfüred patří k nejstarším turistickým místům. Je to třetí nejnavštěvovanější lokalita na jezeře a možnost, jak se dostat z Budapešti k Balatonu autobusem. Od 18. století zde existují lázně na pramenech se studenými kyselkami. Součástí je slavná promenáda pojmenovaná po spisovateli a umělci Rabíndranáthu Thákurovi, který se tu kdysi léčil. Na promenádě mají turisté spoustu možností nákupů i pohoštění.

Balatonfüred patří k místům, jež mají mnohem více návštěvníků než stálých obyvatel. Populaci tu představuje asi 13 tisíc lidí, ale statistiky turistů se za jednu sezónu pohybují v řádu desítek tisíc. To tu není nic neobvyklého. Kromě vody jezerní i minerální přitahuje hosty do této významné lokality u Balatonu festival vína, který se odehrává v srpnu.

Zajímavým historickým faktem je, že když začala na Balatonu lodní doprava, první parník roku 1846 vyjel právě z tohoto města. Kvete tu jachting a koná se tu pravidelně populární závod v plachtění. Také se můžete vydat do zalesněných kopečků, kde je rozhledna, skály a lesní zooparčík.

Nejlepší maďarské termální lázně. Kde se na podzim nejvíc ohřejete?

Siófok na jižní straně Balatonu: Pláže a párty jako na Mácháči

Srovnávat se to určitě nedá. Je však pravdou, že největší balatonské město Siófok má významný noční život. Navíc má na východním konci Balatonu jižní pobřeží údajně nejhezčí a nejpopulárnější pláže. Kvůli tomu, jak je zde živo, se městu přezdívá „hlavní město Balatonu”. Nebojte se však, že byste tu nenašli možnosti poklidnější zábavy.

Architektonickou dominantou města Siófok je bývalá vodárenská věž. Sto deset let stará stavba měla původně sloužit při zásobování zástavby balatonskou vodou. Za druhé světové války chvíli sloužila i jako pozorovatelna. Svůj účel pozbyla v 70. letech, ale později se dočkala modernizace. Teď je tam kavárna a dalších pár podniků. Vyhlídkový prostor nahoře je prosklený ze všech stran a rotuje.

Kromě toho například nabízí toto populární letovisko u Balatonu akvapark, kam se můžete uchýlit, když vás bude jezerní voda nudit. A po koupání třeba za kulturou. Kromě kostelů si můžete prohlédnout třeba muzeum minerálů a muzeum malovaných vajíček, příznivce umění může zaujmout památník Emmericha Kálmána.

Keszthely na západě Balatonu: Co vidět kromě vody? Spoustu památek!

Nemůžeme opomenout kulturní historické město Keszthely, jež dominuje západnímu konci Balatonu. Lodě tu jezdí, koupe se tu hezky, nechybí občerstvení na břehu ani lehátka, šlapadla a hřiště. Toto místo však je speciální i z jiných důvodů. Především je to kulturní klenot díky architektuře a rozsáhlému zámku. A kromě toho je tam co dělat i mimo památky a jezero.

Hlavnímu skvostu, zámku, občas říkají „maďarské Versailles”. Sídlo patřilo rodu Festeticsů, původem z Chorvatska, kteří je založili v 18. století a patřilo jim až do 40. let 20. století. Palác má více než sto místností, uvidíte v něm historický nábytek a jsou tu také expozice věnované dopravě a lovu. Ke kuriozitám patří i zrcadlový sál a knihovna se snad nevyčíslitelnou hodnotou. Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý park.

Když opomeneme historické budovy, kterých je tu více než dost, můžete si také prohlédnout různá zajímavá muzea. Dokonce i muzeum samotného Balatonu – infa je na internetu spousta, ale na tomto místě se všechno o jezeře dozvíte mnohem názorněji. Jsou tu i kurióznější muzea, která si můžete prohlédnout na jednu speciální vstupenku. Všichni bez rozdílu obliby v umění budou bezesporu žasnout nad modelem maďarského parlamentu, který jedna paní lepila 14 let ze 4,5 milionů ulit a mušlí, včetně těch úplně mrňavých. Pak je tu muzeum panenek a muzeum marcipánu, ale též muzeum kýče, bizarní erotické muzeum s voskovými figurínami či muzeum tortury.

Pokud vynecháte některá z uvedených muzeí, je Keszthely vhodným kandidátem, chcete-li strávit na Balatonu dovolenou s dětmi. Ty se, jak je známo, často nudí. Jsou tu místa, jež určitě pomohou od nudy na pláži. Jiná, naučná,, dětem naopak pomohou k tomu, aby je pláž začala opět bavit. Také si můžete dát pěší túru k některé z rozhleden za městem.

Idylka u Balatonu – zajímavá místa, kde se vám bude líbit

Článek by vydal na knihu, kdybychom měli zpracovat informace o každé obci u Balatonu. Kam na výlet kromě výše uvedené top trojky? Míst je mnoho. I když nechceme zabíhat do úplné pustiny, je tu prostor pro romantiku. Například:

  • Badacsony – vinice a turistické trasy po kopcích
  • Balatonföldvár – známý ráj vodních sportů, ale trochu komornější atmosféra
  • Örvényes – na poměry Balatonu celkem málo lidí, vesnické prostředí
  • Monoszló – leží 7 km od břehu, ale má velkolepé skály

Kam na výlet? Maďarská Šoproň: Na památky bohatý turistický ráj

Zdroje:

Balatoni Múzeum, Trip Advisor, Wikipedia, Mapy.cz, Visit Hungary, Balaton Fishing, Daily News Hungary, Rady na cestu, Helikon Museum, Babamuzeum Keszthely
iDnes.cz: Maďarské moře bojuje o budoucnost. Na Balatonu zatím vítězí beton
Slovenský reportér: Maďarsko: Balaton zamorili riasy a sinice, úrady zvažujú zákaz kúpania

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Top místa na Balatonu. Výlet k nejslavnější vodní ploše v Maďarsku