Menu
JenProCestovatele
Vídeň

Vídeňský Hofburg patří k největším palácům světa. Co všechno zde lze obdivovat?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

15. 6. 2023

Mezi nejvýznamnější památky ve Vídní patří rodové sídlo Habsburků a dnešní prezidentské sídlo – Hofburg. Komplex se od 13. století značně rozrostl a momentálně pokrývá více než 240 000 metrů čtverečních! Spolu s tím, že se tu psaly dějiny, to značí, že ve veřejně přístupných částech zámku uvidíte opravdu ledacos. Pravděpodobně už jste některé zámecké budovy dokonce navštívili.

Jakou má zámek Hofburg historii architektonického vývoje?

Co všechno zažil Hofburg? Vídeň jakožto kulturní a politické město obecně nese obrovský význam, takže jistě mnoho věcí. Zevrubný výklad dějin samozřejmě necháme na průvodcích na samotném místě. Přednesme si však nějaké ty základy, abychom vás trochu navnadili.

Nejstarší část, Švýcarský dvůr, stojí již od 13. století a její vznik se možná pojí s Přemyslem Otakarem II., který byl mimo jiné i rakouským vévodou. V této části má Hofburg klenotnici, o které ještě bude řeč. Druhou nejstarší budovou komplexu je augustiniánský kostel ze 14. století. Další stavební vývoj nastal v 16. století. Císař Ferdinand prý nechtěl žít pod jednou střechou se svým protestantským synem, takže mu dal postavit novou rezidenci – Stallburg. Od dob baroka tu má Hofburg jízdárnu a stáje. Ferdinand dal také renesančně upravit stávající zbytek zámku.

Renesanční je i Amalienburg, původně bydliště Rudolfa II. s věžičkou a orlojem. V 60. letech 17. století, za Leopolda I., pokračuje rozšíření stavbou Leopoldského křídla, které spojuje Amalienburg s nejstarší budovou. V tomto traktu se nacházel významný sál, v němž se například o pár set let později Franz Ferdinand zřekl práva svým potomků zdědit jeho nakonec nedosažený trůn. Je to také první necírkevní budova, která byla ve Vídni postavena v barokním stylu – jenž neodmyslitelně patří k duchovnu a kostelům té doby. Dnes tu sídlí prezident.

Zajímavosti o Vídni: 10 kuriozit, kterými se město na Dunaji může pyšnit

Většina budov na Hofburgu vznikla až po roce 1700

Sídelní komplex je jeden z největších na světě a má dohromady více než 2000 pokojů. Většinu toho si nechala císařská rodina vystavět v 18. a 19. století. V letech 1722–1726 vznikla dvorní knihovna. Tou se Augustinské křídlo s klášterem a již zmíněným kostelem spojilo se zbytkem Hofburgu. Sisi, populární císařovna, si právě v tomto kostele vzala císaře Františka Josefa. Habsburkové také v těchto místech mají kryptu se srdci 54 příslušníků rody uchovanými ve stříbrných urnách. Ke klášteru přiléhá na opačné straně také palác arcivévody Albrechta, který se stal součástí zámeckého komplexu v 19. století po rekonstrukci.

Prostranství u knihovny známé jako Josefsplatz sousedí také s redutovým křídlem. Marie Terezie tu nechala zřídit majestátní Redoutensäle, sály sloužící koncertům a tanečním bálům. Budovu navštívili někteří veleslavní umělci – Beethovenova Osmá tu dokonce měla premiéru. S touto budovou sousedí zimní jízdárna a kousek od ní uzavírá nejstarší nádvoří budova kancléřství.

František Josef nechal na konci 19. století postavit také Michaelertrakt, přes který se dnes vstupuje. Je to ta poměrně malá, ale ikonická část Hofburgu s věžičkou vzadu. Zadní část zámku se dočkala také mnoha přístaveb. Vznikl tam Neue Burg, největší palácová jednotka celého areálu. Původně chtěl císař dát udělat podobnou budovu naproti a vytvořit tak velké fórum s naměstím Heldenplatz uprostřed, ale pak z toho sešlo. V roce 1938 navštívil Hofburg Hitler. Balkon této velké nové budovy se stal místem, kde byl oznámen anschluss Rakouska. Neue Burg se zbytkem budov propojuje křídlo slavnostních sálů.

Jaké má Hofburg zámecké zahrady?

K výše popsaným budovám patří i venkovní prostory. Jednak jsou to nádvoří a náměstí, a jednak zámecké zahrady. K náměstím patří zmíněný Josefsplatz a Heldenplatz. Parky jsou dva, oba byly založeny v roce 1817. Jedná se o Burggarten na jihu, původně soukromou zahradu, a Volksgarten na severozápadě, veřejné prostranství. V létě můžete obdivovat v zahradách Hofburgu sochy, fontány, ale hlavně tisíce květin, hlavně růží.

Kam za nákupy do Rakouska. Přesvědčte se o vyšší kvalitě a lepším výběru

Co uvidíte na Hofburgu: Prohlídky zámeckých interiérů a nejen to

Hofburg je velice rozmanitý, ale držme se nejdříve tématu a povězme si o prohlídkách zaměřených na historii (nejen) rodu Habsburků. Navštivme proto na Hofburgu Sissiino muzeum. To má nejen expozici věnovanou této populárně romanticizované císařovně, ale také další dvě místa v rámci vstupného. Uvidíte totiž i císařskou sbírku stříbra a v nejsevernější budově, Amalienburgu, vás čeká prohlídka císařských apartmánů.

Zvlášť se kupují lístky do klenotnice, jež má dvě části: světskou a církevní. V té první jsou nejen korunovační klenoty Rakouska a Svaté říše římské, ale též například rakouského vévodství a různé další cenné předměty. Součástí církevní sbírky jsou historické oltáře, svaté obrázky a další katolická díla. Dále má Hofburg knihovnu, přesněji řečeno ústřední knihovnu celého Rakouska. Ve budově jízdárny funguje kulturní areál MuseumsQuartier. A prohlédnout si můžete samozřejmě i kostel.

Je libo vidět umělecká díla či vědecké exponáty?

Kromě části zámeckohistorické sídlí v budovách Hofburgu muzea a jiné instituce různého typu, o nichž jste už možná slyšeli. V Novém paláci najdete expozici papyru, antropologické muzeum, Dům rakouských dějin a expozici artefaktů z Efezu patřící muzeu umění. A to samozřejmě není všechno, protože prostoru je tam spousta.

Kromě toho sídlí na jihovýchodním konci Hofburgu galerie Albertina a filmové muzeum. Obě místa jsou velice významná pro světové výtvarné umění. Směrem na Burggarten se nachází skleník se živými motýly a v budovách je i pár možností občerstvení.

Návštěva Hofburgu – vstupné a další praktické informace

Na prohlídku císařské rezidence Hofburgu otevírací doba zahrnuje i státní svátky. Otevřeno je tedy každý den. Liší se konkrétní hodiny, ale vždy je možné vstoupit minimálně v době od 9:00 do 16:00. V prostorách Hofburgu je zakázáno mít s sebou zvířata i kufry či podobná větší zavazadla. Připravte se na to, že si budete muset někde nějak zařídit vlastní možnost úschovy. Pravidla vstupu a otevírací doba dalších institucí spravujících prostory v areálu se mohou lišit. Muzea mívají otevřeno až do 18:00 nebo někdy i déle.

Na celou řadu expozic na Hofburgu vstupenky seženete i online z pohodlí domova. Císařské pokoje, Sissiinu expozici a sbírku stříbra uvidíte za 20 eur s živým komentářem nebo za 16 eur s audioprůvodcem. Sissiino muzeum nabízí také trojitý lístek za 40 euro, na který uvidíte nejen tuto expozici, ale také můžete zajít do Schönbrunnu a muzea nábytku na Andreasgasse. Albertina má vstupenky za 18 eur, etnologické muzeum 16 eur a další tak podobně.

Zámek Schönbrunn připomíná Versailles. Rakouská císařovna Sissi si tam zřídila i svou farmu

Existuje ještě jeden Hofburg! Innsbruck vás rád přivítá i na lyže

Uvádí se, že stejně jako Hofburg ve Vídni, i stejnojmenné sídlo v tyrolském Innsbrucku patří mezi top historické památky Rakouska. Innsbrucký „dvorní hrad” nechal postavit císař Maxmilián I. na přelomu 15. a 16. století rozšířením a předěláním středověkého hradu. Do pozdně gotického paláce se pak nastěhoval další císař Ferdinand I., který ho kvůli požáru musel začít opět vylepšovat. S úpravami pokračoval i jeho nástupce Ferdinand II., za kterého se celkový vzhled přetvořil do renesančního slohu.

Potom však Habsburkové zámecký objekt dosti zanedbávali. Přítrž učinila rozkladu innsbruckého Hofburgu Marie Terezie. Ve druhé polovině se zámek dočkal velkých oprav a pozdně barokní podoby. Císařovna tu také uspořádala svatbu svého syna Leopolda s Marií Luisou Španělskou, ale oslava se nakonec zároveň stala hořkosladkou oslavou života Tereziina manžela, který v té době zemřel. Dalších úprav se Hofburg dočkal za Franze Josefa, který se sem sám několikrát přijel podívat.

Kam na lyže do Rakouska? Představujeme 5 nejznámějších míst pro náročné lyžaře!

Dnes je Hofburg v Innsbrucku státní historickou turistickou atrakcí. Můžete si tu prohlédnout historické komnaty z doby Marie Terezie, řadu novějších interiérů z 19. století, bohatě dekorovanou zámeckou kapli či věž. Innsbruck má i řadu dalších památek, které se tu snoubí s možnostmi alpských outdoorových zážitků.

Zdroje:

Mapy.cz, Wien.info, Hofburg Wien, VídeňPrůvodce.cz, Innsbruck.info, Wikipedia, Trip Advisor, Rady na cestu

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vídeňský Hofburg patří k největším palácům světa. Co všechno zde lze obdivovat?