Menu
JenProCestovatele
Itálie

Zajímavá místa v Janově. Zažijte skutečnou Itálii a objevte její skrytý skvost

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 6. 2018

Janov je pravděpodobně nejvíce podceňované město v Itálii. Poté, co byl ve středověku silnou námořní silou, bylo město izolované. Janov má moře na jedné straně a Alpy na straně druhé jako zeď v pozadí. Ale jeho sláva se pomalu vrací. Co si určitě nenechat ujít?

Přístavní město nabízí mnohem víc než jen průmysl a pesto. I když není vyladěné jako Cinqueterre nebo milované turisty jako Toskánsko, setkáte se s velmi živým a půvabným místem, které je kombinací Neapole a Turína.

Centrum Janova je jako město uvnitř města. Platí zákaz vjezdu s vozidly a vy tak můžete pohodlně chodit po náměstí, jak se vám zachce, aniž byste riskovali život. Jen málokoho napadne, že za název „džíny“ vděčí právě obyvatelům Janova. Janovští námořníci, když vyplouvali na moře, si oblékali kalhoty z levného, ale pevného materiálu v modré barvě. A protože je francouzské označení města Janov, Gênes, stačilo málo. Američané začali zkomoleným názvem nazývat kalhoty mořeplavců z Janova – jeans.

Nejvíce podceňované město v Itálii má v ruce mnoho trumfů a chce se vrátit do svých dávných slavných dnů. Město stojí za návštěvu pro ty, kteří chtějí vidět skutečnou Itálii bez davů turistů.

7 míst, která si v Janově nemůžete nechat ujít

1. Palazzi dei Rolli

Slavné paláci v Janově sloužily nejen jako bydlení, ale také jako penzion pro návštěvníky. V 16. století stavěla šlechta honosné a bohatě zdobené rezidence. Čím bylo vyšší postavení hosta, tím větší a luxusnější apartmán mohl mít. Každá z budov, rozesetých po městě, je originální a architektonický skvost. Z komplexu Palazzi dei Rolli bylo celkem 42 budov zařazeno do seznamu UNESCO.

2. Nová ulice (Le Strade Nuove)

Městská část skládající se z ulic Via Garibaldi a Via Balbi. Projděte si je křížem krážem. Vždy objevíte něco nového. Právě v těchto ulicích narazíte na starobylé paláce z komplexu Palazzi dei Rolli, které tvoří svou okázalostí a krásou dominantu centra.

Itálie k moři autem levně. Tipy na cestu a jak ušetřit

3. Proloco Maris Boccadasse

V úzké zátoce se podél oblázkové pláže rozprostírá stará čtvrť Janova, Bocadasse. Rybářské loďky pohupující se na moři a barevné domky zářící na slunci vytváří tu pravou atmosféru přímořského italského města. Toto místo je rájem fotografů a využívají ho i cestovní kanceláře pro své prospekty. Aby také ne, když nabízí je to tak krásný pohled.

Kam do Itálie s miminkem? Vybrali jsme 4 klidná a bezpečná letoviska

4. Museum Galata a Acquario di Genova

Největší akvárium v Evropě a muzeum Galata se nachází v přístavu Porto Antico, který navrhl hvězdný architekt Renzo Piano. V akváriu můžete sledovat delfíny, obdivovat žraloky a mnoho dalšího z fascinujícího mořského světa. Vyhněte se ale sobotě a neděli, kdy se čeká dlouhá fronta a všude je spousta lidí. Místo toho se můžete vydat na prohlídku muzea Galata, které je co by kamenem dohodil. Je velmi poučné se spoustou galerií, které vypráví o japonském rozkvětu ve středověku, kdy se jednalo o silnou námořní velmoc. U přístavu stojí také maják Lanterna, a pokud se chcete opravdu projít, nevynechte promenádu Corso Italia, která lemuje pobřeží v délce dvou kilometrů a po cestě narazíte na spoustu obchůdků, restaurací a pláží.

5. Katedrála San Lorenzo (Cattedrale di San Lorenzo)

Největší katedrála v celém Janově se dá bezpečně poznat podle své pruhované fasády, kde se střídá bílý mramor a černá břidlice. Je to z toho důvodu, že katedrála zažila několik požárů a musela být restaurovaná. Působí velmi tajemně a má své kouzlo. V kapli s názvem Capella di Sa Giovanni Battista se nacházejí relikvie Jana Křtitele, které do Janova dovezli v roce 1098 janovští námořníci. Tyto relikvie jsou stále přísně střeženy.

6. Park Durazzo Pallavicini

Jeden z nejromantičtějších parků v Itálii se nachází kousek od centra města. Osm akrů flóry a fauny, fontány a vodopády. Na jedné straně pohled na moře a na druhé zase na hory, které stojí v pozadí. Park vznikl v letech 1840 – 1860. Na jeho návštěvu si nechte dostatek času, protože je velmi těžké odsud odejít.

Kam do Itálie na vlastní pěst? Troufněte si na Goethe cestu!

7. Spianata Castelletto

Z oblíbené terasy Spianata Castelletto si užijete nádherný výhled na město. Nahoru se dostanete výtahem, ale můžete jít i pěšky. Vydejte se na vyhlídku při západu slunce. Ta podívaná bude neskutečná.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Zajímavá místa v Janově. Zažijte skutečnou Itálii a objevte její skrytý skvost