Menu
JenProCestovatele
Itálie

Zajímavosti o Palermu: tajemné katakomby i vůně pouličních pochoutek

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 3. 2019

Palermo je rušné město, kde se budete cítit tak trochu jako v jiném světě. Na ulicích vás čeká dokonalý chaos a hluk, který ale dokonale dokresluje atmosféru starého města s velkou minulostí. Budete ohromeni majestátností zdejších paláců a možná i trochu zaskočeni jistou zanedbaností a oprýskanými domy. Ať tak či onak, Palermo je město kontrastů, které vás přitáhne a nepustí.

Rozlehlé Palermo je hlavním městem oblasti Sicílie a páté největší v Itálii. Leží v nížině Conca d’Oro – Zlatá mušle, obklopené mořem a pahorky. Tuto polohu si vybrali staří Féničané již před více než 3000 lety. Staří Řekové zde později vybudovali přístav Panormus.

Palermo ovlivnili Arabové i Normané

V Palermu byli také Arabové a po nich Normané. Právě za nich zažilo město svůj největší rozmach a všichni původní obyvatelé – Arabové, Byzantinci i Židé – zde dokázali v té době pospolu žít. I dnes je kosmopolitní atmosféra velkou doménou města.

Za vlády Normanů patřilo Palermo k nejkrásnějším rezidenčním městům v Evropě. Honosný středověký dvůr měl své sídlo na nejvyšším místě starého města v Královském paláci (Palazzo Reale). Památky, které pochází z období jejich nástupců, patří k tomu nejkrásnějšímu, co zde můžete vidět. Za vlády římského císaře Fridricha II., který vydal Zlatou bulu sicilskou, patřilo město k nejvýznamnějším místům v celém Středomoří.

Od roku 2015 je město zapsáno v seznamu UNESCO. Do chráněné části patří Palazzo della Zisa a Palazzo Reale, kostely San Giovanni degli Eremiti, Assunta, most Ponte dell’Ammiraglio a katedrály v obcích Cefalu a Monreale.

Historické centrum

I když je historické centrum poměrně zpustlé, stále je nádherné. V přízemí budov se nachází různé obchůdky, jejich horní patra ale často zdobí lešení nebo sítě, aby části zdí nepadaly na ulici. Symbolem moci ve městě je dřívější Královský palác. Na začátku 13. století obýval palác s raně gotickými pisánskými věžemi Fridrich II. Dnes zde sídlí regionální vláda. Stěny paláce dříve zdobila pestrobarevná mozaika, do dnešní doby se ale dochovaly pouze fragmenty. Během inkvizice totiž zničili Španělé všechno, co neobsahovalo pouze křesťanské motivy.

FOTO: 10 nejkrásnějších pláží Itálie, které byste měli navštívit

Katedrála Santa Vergine Maria Assunta

Úžasná katedrála z 2. poloviny 12. století stojí na náměstí Piazza Cattedrale a je nejvýznamnější církevní stavbou v Palermu. Vnitřek je zdoben gotickými, islámskými i katalánskými prvky a filigránskými motivy. Zařízení je jednoduché a elegantní. V pravé kapli můžete vidět šest královských hrobek a náhrobek samotného císaře Friedricha II. A mají zde i poklad. Ten zahrnuje mešní roucha a šperky. Nejcennější je zlatý diadém osázený drahokamy.

Katakomby

Pod Palermem čekají strašidelné kapucínské katakomby s více než osmi tisíci mumií. Na místě bylo nejdříve řádové pohřebiště, které se později proměnilo ve významný hřbitov pro mnichy a bohaté občany. Na toto místo přichází mnoho turistů. Láká je tajemnost místa i fascinující způsob balzamování těl. Velkou pozornost na sebe přitahuje mumie dvouletého děvčátka Rosalie Lombardové, která vypadá, jako by stále spala.

Kam do jižní Itálie? 4 místa, kde najdete moře i tradiční obraz země

Památky na každém rohu

V Palermu potkáte památky doslova na každém rohu. Velkou pozoruhodností je rozhodně kostel San Giovanni degli Eremitis s červenými orientálními maurskými kupolemi a mešitou. Úžasná je jeho křížová chodba a kostelní zahrada s palmami, pomerančovníky a jinou zelení.

K obdivu a návštěvě lákají i další kostely nebo fontána Fontana Pretoria na náměstí Vigliena, které je pomyslným středem města. Za zmínku stojí i divadlo Teatro Massimo, které nabízí 3200 míst a je jedním z největších divadel v Itálii.

Významným divadlem je i loutkové divadlo Opera dei Pupi. Loutky představují hlavní postavy a jako suvenýr se nabízí v mnoha místních obchůdcích.

Jednu z největších italských antických sbírek můžete obdivovat ve zdejším Archeologickém muzeu.

Itálie k moři autem levně. Tipy na cestu a jak ušetřit

Zahrady a úžasná atmosféra

Až vás unaví obcházení památek a poznávání historie města, zajděte si odpočinou do některé z místních zahrad nebo parků, například do Orto Botanico. Tyto zelené oázy klidu a pohody vás naplní samými příjemnými pocity a dopřejí kýžený odpočinek.

K Palermu patří také toulky po elegantních třídách s mnoha obchody, procházky malými uličkami i návštěvy pouličních trhů. Ty nejnavštěvovanější jsou určitě Ballaro, Vucciria a Borgo. Všude panuje dokonalý mumraj a vy můžete zažít pravou jihoitalskou pohodu. A samozřejmě musíte ochutnat i místní gastronomii. Jídlo v Palermu se řadí k národnímu bohatství celé země a rozhodně byste měli nějakou specialitu ochutnat. Zdejší lahůdky jsou vždy čerstvé a jednoduše výborné.

Palermo by si měl každý zažít na vlastní kůži. Jeden den ve městě rozhodně nestačí. Nechte se nalákat na jedinečné místo plné kontrastů a krásy. Odvezete si velký zážitek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zajímavosti o Palermu: tajemné katakomby i vůně pouličních pochoutek