Menu
JenProCestovatele
Polsko

8 důvodů, proč navštívit Polsko. Objevte krásy naší sousední země

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 8. 2018

Kvůli zážitkům, poznávání a cestování není nutné jezdit do dalekých krajů a utrácet hromady peněz. Dokonalou dovolenou můžete zažít i na dohled od českých hranic. Polsko je zemí mnoha krás, které vás překvapí. Podívejte se, proč si zaslouží vaši pozornost.

Do Polska se můžete vydat pro nezapomenutelné zážitky, odpočinek i čerpání nových sil. Máme pro vás osm pádných důvodů, proč právě na tuto zemi vsadit.

1. Starobylé hrady, zámky a ruiny

Jen minimum měst v Polsku nemá žádný hrad nebo alespoň nějakou zříceninu. Je ovšem jeden hrad, který byste určitě navštívit měli. Je jím Malbork. Největší hrad z pálených cihel v Evropě. Postaven v gotickém stylu a oprávněně považován za vysoce umělecké dílo tehdejší doby. Asi nikoho nepřekvapí, že se tato nádhera postavená v roce 1274, ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO.

Za návštěvu stojí i středověký germánský hrad Kwidzyn, který stojí na severovýchodě Polska. Byl postaven v letech 1322-1347 ze dřeva a hlíny. A je tu ještě jeden zámek pro prince a princezny. Nachází se v Krasiczynie.

2. Prales v Polsku

V Polsku můžete vidět i prales. Opravdu je to tak. Návštěva Bělověžského národního parku vám přinese úchvatný zážitek, který dokonale naplní vaši touhu po krásné přírodě. Rostou zde letité stromy, uvidíte obrovské tlející padlé kmeny, na kterých se nachází celé polštáře mechu a žije zde i největší volně žijící přežvýkavec v Evropě. Ptáte se jaký? Jedná se o zubra evropského, který v tomto 8000 let starém pralese je jako král. Ale uvidět můžete i bobra, vlka, rysa či tarpana.

Fascinující je i místní archeologické muzeum a rezervace Biskupin. Zde se můžete vrátit zpátky v čase a podívat se, jak žili naši předkové před tisíci lety. V roce 1934 na tomto místě začal archeologický výzkum, a díky němu se podařilo objevit osídlení z 8. století před naším letopočtem. Část se ho podařilo zrekonstruovat. Uvidíte část opevnění s branou, přístupovou cestu a několik domů. Na nedalekých polích rostou původní druhy pšenice, proso, čočka, fazole a len.

Krakov je nejhezčí město Polska. Vychutnejte si noční život, nakupování i památky

3. Koncentrační tábor Osvětim

Nechvalně známé pracovní, koncentrační a vyhlazovací tábory v okolí města Osvětim, vám sice nepřinesou radostný zážitek, ale patří k neoddělitelné součásti polské historie. Hrozivé události, které zde proběhly, jsou zažrané do zdejších zdí a nelze je vystihnout ani slovy. Každý rok sem přijíždí miliony návštěvníků z celého světa uctít památku obětí holokaustu. A vy můžete patřit mezi ně. V místním muzeu uvidíte zdokumentovaný průběh a následky rasové nesnášenlivosti, která si vyžádala ohromné množství obětí. A prohlédnout si můžete i samotné prostory tábora.

4. Gdaňsk

Přístavní město i moře, které jej omývá, na vás dýchne dokonalou atmosférou, svěžestí a volností. V samotném srdci Gdańsku – v Hlavním městě a Starém městě najdete ty nejlepší zdejší zajímavosti. Mezi nejoblíbenější patří určitě Dlouhá ulice ohraničená z obou stran branami – Zlatou a Zelenou. Zajímavá je i Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která patří mezi tři největší chrámy světa, Královskou kapli nebo Staroměstskou radnici.

Ve Varšavě otevřeli nové muzeum vodky. Stojí za návštěvu?

5. Solný důl Wieliczka

Kousek od Krakova se nalézá historický solný důl Wieliczka. Sahá do hloubky 327 metrů. Jeho prostory jsou propojeny mnoha chodbami a dosahují spolu délky asi 300 kilometrů. Ve 13. století zde začala těžba a trvala až do 21. století. Je zde k vidění mnoho těžebních technologií a historických a mýtických soch, které byly vytvořené z kamenné soli. Obdivovat můžete i podzemní kaple, klenuté síně nebo se oddat fyzických či relaxačních cvičení. A několik desítek metrů pod zemí se dá strávit i noc.

6. Skvělá polská kuchyně

I když si to mnoho Čechů nemyslí, v Polsku je opravdu dobré jídlo. Jakmile navštívíte nějakou místní restauraci, uvidíte, jaká je skutečnost. Jejich nabídka se mění podle aktuálního ročního období. Na severu Polska si dáte rybí pokrmy a na jihu jsou zase oblíbené pirohy, které lze připravit přinejmenším na 100 různých způsobů.

Na podzim se v polské kuchyni objevují mnohé speciality z čerstvých lesních hub. Často zde narazíte i na jídla s červenou řepou, zelím, bramborami apod. A nezapomeňte na sladkou tečku nakonec. Co třeba kobliha politá cukrovou polevou s kousky pomerančové kůry a s marmeládou.

Kam za nákupy do Polska? Nakoupíte levné potraviny, oblečení i nábytek

7. Moře

I v Polsku mají krásné moře. Baltské moře se nachází asi 400-600 km od českých hranic a uvidíte zde úplně jiný svět. Čeká na vás nádherná vůně moře a borových lesů. Široká bílá písečná pláž je ideální pro procházky. Určitě vás potěší, že nebudete věčně zakopávat o lehátka a slunečníky. Oblíbená přímořská letoviska jsou Gdaňsk, Sopoty a Gdyně.

A nezapomeňte, že i u moře si můžete dát něco dobrého. Nabízí se především ryby a mořské plody. Dokonale si pochutnáte, a navíc vás to nebude stát ani zdaleka tolik peněz, jako třeba v Itálii nebo Chorvatsku.

8. Varšava

Varšavě se přezdívá město fénixe. Je to proto, že byla velmi poničena za druhé světové války a doslova se vyhrabala z popela. V hlavním a největším městě Polska, které se nachází na břehu řeky Visly, objevíte mnoho architektonických stylů. Vidět zde můžete mnoho gotických a novorenesančních staveb Starého města. Zajímavé jsou i betonové budovy z dob komunismu i moderní stavby z oceli a skla.

Ale nechybí ani fascinující staré stavby. Dominantou je Královský hrad ze 14. století, který byl sídlem polských králů, prezidenta i parlamentu. Za historickými událostmi zajděte do Muzea dějin polských Židů, které představuje vývoj kultury židovských obyvatel za posledních tisíc let.

Levný eurovíkend v Krakově. Co vidět v městě kostelů a kaváren

Nepodceňujte Polsko

Mnoho lidí Polsko podceňuje. Přitom na navštívení všech jeho zajímavých míst byste potřebovali tak měsíc, abyste si je mohli prohlédnout. Ať se rozhodnete jet kamkoliv, takřka vždy na vás bude čekat mnoho pozoruhodných míst a netradičních zážitků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

8 důvodů, proč navštívit Polsko. Objevte krásy naší sousední země