Menu
JenProCestovatele
Ukrajina

Černobyl – od jaderné havárie až po turistickou destinaci

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 9. 2018

Stále více lidí sní o opravdu vzrušující dovolené. Proto také zažívá bývalá jaderná elektrárna Černobyl třicet let po hrozivé havárii nebývalý turistický rozmach. Řada cestovních kanceláří v tomto místě prosperuje ve stínu radioaktivní bídy.

Turisté si toto místo vybírají i přes nepokoje na Ukrajině a neohroženě se vydávají na tajemná místa do Černobylu a Pripjati. Některé společnosti se zaměřují na výlety v oblasti a jiné se specializují na fotografy všeho druhu. Právě ti na místa velké havárie míří velmi často. Námětů pro fotografování je tu opravdu mnoho. Nejoblíbenějším místem je zábavný park se svým ruským kolem a dalšími stacionárními atrakcemi. Park byl otevřen 1. května, ale město už v tu dobu bylo evakuováno.

Černobylská havárie

O Černobylu existují první zmínky už v roce 1193 a od 16. století má silný židovský vliv. Byl hodně zasažen druhou světovou válkou a později se rozhodlo, že je ideálním místem pro výstavbu jaderné elektrárny vzhledem k poměrně malému počtu obyvatel. Stavba začala v roce 1970 a současně bylo nedaleko postaveno satelitní město Pripjať. Plány sovětů byly obrovské – Černobyl se měl stát největší jadernou elektrárnou na světě s 12 reaktory.

Tragédie jaderné elektrárny Černobyl se stala 26. dubna 1986 a byla to největší katastrofa v dějinách jaderné energetiky. K výbuchu došlo ve čtvrtém bloku elektrárny. Ten leží 120 km od hlavního města Ukrajiny, Kyjeva a nedaleko hranic s Běloruskem. Za selhání mohlo více faktorů. Reaktor neměl aktualizovaný bezpečnostní systém, nízkou úroveň automatice a také nezkušenost provozního personálu, který měl zrovna noční směnu, vedli k obrovské tragédii.

Došlo ke snižování výstupního výkonu až téměř k zastavení jaderné reakce, a poté k prudkému zvýšení výstupního výkonu. Zároveň bylo zastavené chlazení jádra reaktoru. Palivo se přehřálo a jádro bylo zničeno. V 1:24 místního času došlo ke dvěma velkým výbuchům. Podle vyšetřovatelů byly také vypnuté některé bezpečnostní systémy.

Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé

Pripjať, město duchů

Město Pripjať bylo postavené v roce 1970 pro pracovníky jaderné elektrárny a jejich rodiny. V době nehody zde žili převážně mladí lidé. Měli zde veškerý luxus moderního města. Nechyběl železniční přístav, nemocnice nebo zábavní park.

V den, kdy došlo k tragédii, nebylo 50 000 obyvatel města o hrozbě vůbec informováno a nedostali ani jodové pilulky, které mohou pomoci proti účinkům ozáření. Přitom po tragédii překročila úroveň ozáření běžné hodnoty až o tisícinásobek. K evakuaci města došlo až den po nehodě vlakem, lodí a autobusy. Obyvatelé si mohli s sebou vzít jen nezbytné věci, protože si mysleli, že se za tři dny vrátí. Tyto informace jim byly sděleny proto, aby nevznikla panika a lidé s sebou nebrali příliš mnoho zavazadel. Na místě musela zůstat i veškerá zvířata kvůli riziku, že mají v kůži příliš mnoho ozáření. Později úřady rozhodly, že do města už se jeho obyvatelé nikdy nevrátí.

Nejvíc nezdravé země světa. Jak dopadla Česká republika?

Dnes je tedy Pripjať městem duchů se svou specifickou atmosférou a půvabem. Místo hlídá policie a armáda a k tomu ještě celou třicetikilometrovou uzavřenou zónu. Navzdory tomu se nepodařilo zabránit rabování a pustošení, které přišlo po rozpadu Sovětského svazu. V Pripjati dnes není jediný byt, který by nebyl zničen zloději a vandaly. Přesto existují ještě tři části města, které fungují – čistírna (pro jadernou elektrárnu v Černobylu), garáže pro nákladní automobily a hlubinový vrt s čerpací stanicí.

V městě si můžete prohlédnout mnoho dobových nápisů, znaků, knih či obrázků. Leninova prohlášení jsou zde takřka všude. Vypadá to tu trochu jako návrat zpět do minulosti, až na to, že je naprosté ticho. Neuslyšíte zpěv ptáků a nepotkáte živou duši. Některé domy jsou zarostlé stromy a sotva viditelné z cesty, některé budovy už se zřítily kvůli poškození a návalu sněhu.

Opuštěné hotely a jejich tajemství: jsou děsivé, a přitom lákavé

Je návštěva Černobylu nebezpečná?

Vstup i výstup do Černobylu jsou obklopeny pečlivými bezpečnostními kontrolami. Každý, kdo opustí oblast, je skenován kvůli riziku radioaktivity. Přes tyto nezbytně nutné kontroly je cestování do Černobylu bezpečné jako nikdy předtím. Při návštěvě jdete trasami, které se vyhýbají radioaktivním místům nebo v jejich blízkosti pobýváte jen malou chvilku. Přesto můžete vidět mnoho zajímavých míst, která vám zůstanou v paměti navždy, a dokonce i vnitřek elektrárny. Jeden den v černobylské uzavřené zóně znamená dávku záření, která se do srovnat s přirozeným zářením všude kolem nás. Tato dávka je obvykle 300krát nižší než rentgen celého těla. S velkou pravděpodobností jste vystaveni mnohem větší porci záření během letu v letadle než za jeden den v Černobylu.

Přesto není od věci si na některé věci dát pozor. Cestovní kanceláře doporučují, aby si každý turista důkladně umyl oblečení a obuv, jakmile se dostane domů. Vždy se také držte svého průvodce a poslouchejte jeho pokyny.

Jakou má Černobyl budoucnost?

Černobyl už navždy zůstane obrazem tragédie a zkázy, která vůbec nemusela nastat. Ale po více než 30 letech přichází i malá naděje. Právě tady je možné pozorovat, že příroda si dokáže vždy poradit, má-li k tomu prostor. Nyní zde žije mnoho živočichů, kteří jinde v Evropě společně nežijí. Zahlédnout můžete vlka, jelena, divočáka, želvu, bobra nebo i divoké koně. A rozhodně to nejsou žádná zmutovaná zvířata. Aby nebyla oblast zničena lidmi, stala se v roce 2016 přírodní rezervací.

Každý rok místo navštíví desítky tisíc turistů, kteří výrazně ovlivňují místní cestovní ruch. Elektrárna v Černobylu je dnes distribučním centrem elektrické energie mezi Ukrajinou a Běloruskem a v budoucnu by zde měla stát i jedna z největších solárních elektráren.

V roce 2016 byl dokončen nový bezpečnostní kryt vybuchlého reaktoru, který poskytne dalších 100 let bezpečnosti a také čas na to, aby se nalezl způsob, jak demontovat a vyčistit starý sarkofág a všechno, co z reaktoru číslo čtyři zbylo.

5 tipů, které nevynechat při návštěvě Moldavska, nejchudší země Evropy

Pohled z ptačí perspektivy

Navzdory hrozné nehodě, který uzavřela osud města, existuje něco lákavého a fascinujícího na místě, kde se stalo takové neštěstí. Vy se můžete podívat na zajímavé video, které vytvořil britský režisér Danny Cooke na začátku tohoto roku částečně s pomocí dronů. Jak vypadá město duchů z ptačí perspektivy?

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Černobyl – od jaderné havárie až po turistickou destinaci