Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Co navštívit na ostrově Mauricius: pohodový ráj v Indickém oceánu uspokojí každého

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 1. 2018

Mauricius je rájem pro milovníky moře, rumu, indické kultury i úžasných lidí. Hovořil o něm už Mark Twain, který ho prohlásil za předobraz ráje. I vy se můžete přesvědčit, zdali je to pravda.

Mauricius je ostrov nedaleko Madagaskaru v Indickém oceánu. Patří do souostroví Maskarény. Je zajímavé, že ostrov byl dříve neobydlen. Lidé se sem dostali až z kolonizací. Přitom byl zakreslen na starých arabských mapách již v desátém století. Evropané ho navštívili až v roce 1505, ale stejně jako Arabové, ho využívali jen pro zastávku na cestě do Indie. Byli to Nizozemci v roce 1698, kteří se zde jako první usídlili a živili se těžbou ebenového dřeva. Obyvatelé ostrova současnosti nejsou jen potomci kolonizátorů z Nizozemska, ale mnoho lidí pochází z Indie, Francie či Afriky. Oficiálním jazykem je angličtina, místní hovoří také kreolsky nebo francouzsky.

Proč se ostrov jmenuje Mauricius?

Mauricius si svůj název vysloužil po nizozemském princi Mauritsovi van Oranje. Ale každá země, která kdy půvabný ostrov kolonizovala, v něm zanechala svůj otisk a ne vždy to bylo pozitivní znamení. Francouzi, kteří přišli po Nizozemcích, začali ostrov hojně využívat k pěstování a zpracování cukrové třtiny. Na plantážích pracovali vesměs afričtí otroci, kteří hovořili lámanou francouzštinou, z níž se později vyvinula kreolština. Od roku 1810 se na Mauricius dostávají další kolonizátoři. Jsou to Britové. Ti ale do ostrova samotného příliš nezasahují. Po nich zůstala především jízda vlevo a nadšení pro golf. Na ostrově jsou k dispozici opravdu skvostná hřiště, na kterých si s nadšením zahrají všichni milovníci tohoto sportu.

Kam za delfíny? Plavání s delfíny je nejúžasnější zážitek na světě!

Korálový útes láká turisty z celého světa

Hlavní dominantou je korálový útes, který lemuje celý ostrov. To je také jeden z hlavních důvodů, proč Mauricius tak láká nejednoho turistu. Pro šnorchlování je nejlepší západní pobřeží. Ideální jsou ale místa dál od břehu až na viditelný útes, protože na začátku jsou korály mrtvé. Na útesu můžete spatřit hezké korály i barevné rybky. Za nejhezčí pláž se považuje Flic and Flac.

Korálový útes má jednu důležitou funkci. Chrání před žraloky, kterých je Indický oceán plný. Přes přírodní hradbu ale takto velcí živočichové nemají šanci proniknout, a tak si můžete koupání i potápění dokonale užít. Z pláží vyjíždějí pravidelně i čluny, které vás mohou zavést na nejkrásnější místa s barevnými korály i útesovými rybkami.

Na části ostrova tvoří vnější útes klidné laguny jako stvořené pro relax a odpočinek zejména rodin s dětmi. Ideální doba pro dovolenou na ostrově Mauricius je od října do května, protože zde panuje léto. Je teplo, fouká mírný vítr a počasí poměrné stálé. V době našeho léta je to naopak. Počasí se mění často a vítr fouká mnohem silněji.

Mauricius vám nabízí nejen pláže a moře. I jeho divoká příroda nabízí nevšední zážitek. V místní džungli můžete objevit spoustu exotických druhů rostlin i zvířat. Některé druhy byly dokonce zachráněné před vyhynutím (holub růžový). Pozorovat můžete i obrovské želvy, delfíny, velryby nebo zmíněné žraloky.

Kam za teplem v zimě. 5 míst, kde se ještě letos zahřejete

Mauricius nabízí skvělou kuchyni

Když už budete na ostrově, rozhodně si nenechte ujít tradiční kuchyni místních obyvatel. Usaďte se v některém z plážových barů a objednejte si dokonale čerstvou rybu, skvělé místní kari, mořské plody či oblíbený chobotnicový salát. A jako zákusek si můžete dát vynikající čerstvě utržené ovoce.

Vyzkoušejte zajímavé sporty

Na samém okraji pobřeží se nachází velká skála Le Morne Brabant (556 m). Na ní se dá v otevíracích hodinách vylézt. Jindy to nejde, protože je obehnaná plotem. Výstup trvá asi dvě hodiny tam i zpět. Tato skála si sebou nese zajímavý příběh. V 18. a 19. století ukrývala uprchlé otroky. Pod skálou na vás pak čeká nádherná písečná pláž, kam si můžete po výstupu dojít užít zbývajícího sluníčka.

Větrné podnebí nahrává různým vodním sportům (windsurfing či kite-boarding). Půjčit si můžete i koně a projet se po pláži.

Kam v zimě za teplem? Vyberte destinaci dle vašeho gusta

Kam na Mauriciu vyrazit

Mauricius

Až vás omrzí lenošení na pláži, vyrazte do rezervace Île aux Aigrettes. Nachází se asi 800 metrů od pobřeží a zachovává zbytky vzácných pobřežních lesů, kde se ukrývá nejedno kriticky ohrožené zvíře. Proto jsou i návštěvy přísně hlídány a bez průvodce se tam nedostanete. Žijí tam obrovské želvy Aldabra, růžový holub a další vzácní ptáci, rostou ebenové stromy či divoké orchideje.

Za vidění stojí i nádherná horská vesnička Chamarel na jihu ostrova, která vyniká svou tichou a originální atmosférou. Do vesničky vedou pouze úzké a točité silničky kolem kávových plantáží. Právě zde je místo, kterému se říká země sedmi barev. Díky vulkanické činnosti je zdejší půda bohatá na sloučeniny želena a hliníku, což jí zbarvuje do červené, modré, zelené a žluté barvy. Nedaleko této unikátní podívané se nachází nádherné vodopády a o kousek níž také dolní jezírko jako stvořené pro jedinečnou koupel v křišťálově čisté vodě.

Při návštěvě ostrova určitě nemůžete vynechat hlavní město Port Louis. Bylo založeno v roce 1735 guvernérem Mahé de Labourdonnaisem. V současnosti je město zajímavou kombinací tradic i moderního způsobu života. Centrum města je plné historických i kulturních památek. Za zmínku určitě stojí tržiště Port Louis market plné ovoce, zeleniny, masa, ryb, koření, látek, oblečení i řemeslných výrobků. Navštívit můžete i Natural History Museum a Mauricius Postal Museum, kde je vystavena jedinečná kolekce mauricijských poštovních známek.

Nenechte si ujít ani zajímavou kombinaci různorodé architektury. Nechybí islámská mešita Jummah, francouzská koloniální budova z 18. století, Obecní divadlo nebo sídlo vlády, anglikánská a katolická katedrála i budova nejvyššího soudu. Protože oblíbenou zábavou jsou dostihy, stojí ve městě hipodrom Champ de Mars.

A když vám zbude ještě trochu času, vydejte se na ostrov Rodriques, který také patří do souostroví Maskarény. S Mauriciem tvoří Mauricijskou republiku. Důležitá je ale vzdálenost. Od ostrova Mauricius je ostrov Rodriques vzdálen 600 kilometrů. Nabízí mnoho lagun, 7 km korálových útesů, skvělé jídlo, krásné přírodní památky a úžasně přátelskou atmosféru lidí, kteří nikdy nikam nespěchají.

Dokonalý ráj pro každého

Mauricius je ráj pro každého. Barevné korály, útesové rybky, pláže s bílým i zlatým pískem, neuvěřitelně zelené pralesy, sopečné krátery a vodopády. Ať se na ostrově vydáte na kteroukoliv stranu, nikdy se nebudete nudit. Navíc je ostrov bezpečný, nepotřebujete vízum a ani očkování proti tropickým nemocem. Tak proč nevyrazit? Teď je ten ideální čas.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Co navštívit na ostrově Mauricius: pohodový ráj v Indickém oceánu uspokojí každého