Menu
JenProCestovatele
Itálie

Co navštívit ve Veroně? Tipy na výlety ve městě Romea a Julie

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

28. 3. 2022

Nejslavnějším městem severní Itálie jsou bezesporu Benátky. Verona by jim však měla začít šlapat na paty – je architektonicky cenná a plná romantiky. Proto se také dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Navíc se tam lehko dostanete právě i z Benátek. Kvůli čemu konkrétně město Veronu navštívit?

Kudy do Verony? Letiště je dostupné i od nás z Česka!

Verona leží na severu Itálie a je to největší město oblasti Benátsko. K loňskému roku tam žilo 258 000 obyvatel. Leží na řece Adige. Území historické části Verony, centrum dnešního města, obklopuje kamenné opevnění ze 3. století př. n. l. – to nasvědčuje stáří města.

Nejrychlejší způsob, jak se dostat do Verony, je letadlem. K dispozici jsou spoje z Prahy nebo z Brna, z nejbližších letišť našich sousedů se tam dostanete i z Varšavy, Katovic, Vídně, Norimberka nebo Drážďan.

Letiště Verona-Villafranca se nachází jihozápadně od města, jen kousek za hranicí katastru. Do Verony se z něj dostanete jak taxíkem, tak i pronajatým autem nebo levněji aerobusem, který jezdí každých 20 minut. Cesta od letiště trvá asi čtvrt hodiny.

Máte-li chuť spojit výlet s návštěvou Benátek, není nic snazšího než koupit si lístek a nastoupit na vlak. Cesta vám zabere do půldruhé hodiny času.

8 věcí, kterými dokáže tradiční víkendové město Benátky ještě překvapit

Historie Verony: Město bylo obydlené už ve starověku

Kdo do Verony přišel jako první a kdy to bylo, se přesně neví. I název města zůstává záhadou. Ví se však, že území ve 3. století př. n. l. připadlo Římanům. Verona byla uzlem několika významných cest, proto spoustu lidí zajímala. V roce 403 n. l. tu Řím porazil Vizigóty, pak v roce 489 ji dobyli Ostrogóti, kterým zůstala do dobytí lombardským králem v roce 569.

Od té doby se leckdo rád pohádal, že by město a jeho okolí mělo patřit tomu či onomu národu či rodu. K nejvýznamnějším osobnostem, které ovládly Veronu, patřil Karel Veliký v 8. století, tyranský šlechtic Ezzelino III. da Romano ve 13. století, císař Maxmilán I. na začátku 16. století a Napoleon na přelomu 18. a 19. století. Ten ji obsadil a byl posléze vyhnán, načež Verona připadla Rakousku, ale brzy ji získalo Napoleonovo Království italské.

Verona byla vždy významné strategické místo. Nejinak tomu bylo i po zformování Itálie a za fašistického režimu, a dokonce i po druhé světové válce, kdy byla jedním z italských měst nepříliš vzdálených od železné opony.

Pět faktů o Veroně: Zajímavosti dějin i současnosti

  • Slavný starořímský amfiteátr ve Veroně je jednou z nejvíce zachovalých staveb ze své doby. Údajně se má v roce 2026 stát místem konání slavnostního zakončení zimní olympiády.
  • Ve městě je často mlha. Může za to poloha blízko největšího italského jezera Garda. Počasí bývá jako u moře – teplé a vlhké.
  • Verona disponuje ne jedním ale hned třemi profesionálními fotbalovými týmy: Hellas, Chievo a Virtus Vecomp.
  • William Shakespeare sem zasadil dvě své hry: Romeo a Julie a méně známou Dva šlechtici z Verony. Nejspíše však město nikdy nenavštívil, což je vidět například na tom, že ve Šlechticích píše o moři u města. Verona je totiž vnitrozemské město.
  • Pohladit pravý prs bronzové soše Julie Kapuletové (která nikdy neexistovala, i když její rod tu opravdu žil) prý přináší štěstí. Vzhledem k tomu, že byla nezletilá, si to autor článku osobně nemyslí.

Kam do Itálie na vlastní pěst? Troufněte si na Goethe cestu!

Romantická Verona: Romeo a Julie lákají tisíce turistů

Přestože Shakespearovo dílo je fikce, do města nalákalo spoustu lidí. Rody Montéků a Kapuletů zde nějakou dobu opravdu žily a působily. Jednou z atrakcí spojených se Shakespearem je ve Veroně Juliin balkon, který je dějištěm jedné z ikonických scén ve hře. Balkon visí ze zdi domu zvaného Juliin dům – Casa di Giulietta. Snad všichni návštěvníci ví, že to je „jenom jako”… Co však je opravdové, je svatební obřad, který tady klidně můžete zažít.

Kromě něj najdete ve Veroně sochu Julie, jak už zmiňujeme výše. Ta se nachází přímo u domu a ten zvyk s hlazením prsou už na soše zanechal stopu.

Aréna ve Veroně: Památka na starověký Řím funguje dodnes

Ve Veroně opera jako taková kvete, zdaleka nejvíce však na tom nejslavnějším místě.  Nejslavnější místo je skoro dva tisíce let starý amfiteátr, který svým vzhledem připomíná slavné Koloseum v Římě. Oproti tomu však je mnohem lépe zachovalý.

Až budete prozkoumávat Veronu, amfiteátr si určitě nesmíte nechat ujít. Přijďte se podívat, jak stavba vypadá zvenku i zevnitř Je totiž krásná, byť jednoduchá, a jsou na ní vidět typické oblouky, které starověké Římany proslavily. Vejdou se tam tisíce diváků ( až 30 000, ale v současnosti je povoleno 15 000). Díky eliptickému tvaru je zde taková akustika, že je z jeviště všechno dobře slyšet.

Lépe však uděláte, když si zajdete i na představení – od čeho jiného je ve Veroně koloseum? Program obsahuje jak operní představení, tak i jiné divadlo, koncerty, a dokonce i významný operní festival.

Opatrně na to, co v Itálii kupujete. Nové pokuty proti černé ekonomice míří i na turisty

Castelvecchio neboli Starý hrad slouží jako muzeum umění

Na jižním břehu jednoho z meandrů řeky Adige stojí hrad Castelvecchio z červených cihel, jehož součástí je také most přes řeku. Přestože zvenku neuvidíte štíhlé věže a bohatou výzdobu, řadíme jej dle architektury ke gotickému slohu – italskou gotiku. Hrad vybudoval rod Scaligerů a sloužil vojenským účelům. Most není původní – v roce 1945 ho zničila německá armáda. Také hrad už si zažil svoje.

Budova Starého hradu je turistům z velké části nepřístupná. Ve zbývající části však můžete obdivovat obrazy, sochy i jiné artefakty z dob od středověku do 18. století. Přístupný je také most, po kterém se lidé v těchto místech běžně dostávají přes řeku.

Chrámy a kostely ve Veroně – co vidět především?

Kostelů je v této katolické zemi celá řada, a Verona není žádnou výjimkou. Které nejvíce lahodí očím turistů? Navštivte například románskou baziliku sv. Zena, patrona města. Jedná se o architektonicky významnou stavbu s dokonalou harmonií tvarů a barev.

Rozhodně si také nenechte ujít katedrálu Panny Marie, bohatěji zdobený románský chrám s novějšími gotickými okny a pozdější barokní přístavbou. Uvnitř se nachází originál obrazu Nanebevzetí Panny Marie od významného renesančního malíře Tiziana.

Další kostel, který stojí za to, je italskogotický chrám sv. Anastázie. Současná stavba ve skutečnosti patří sv. Petru Veronskému, místnímu mučedníkovi. Anastázii totiž patřil kostel, který na tomto místě stával předtím, a jehož název se očividně používá dodnes. Jde o největší chrám v celém městě.

Hrobky rodu Scaligerů, klenoty gotického umění

Co se chrámů týče, ty nejslavnější jsou zástupci románského slohu. Tento monument však disponuje typickou gotickou kompozicí prvků, které se snaží mířit na nebe, byť souvisejí se zemí. Jde o pět krypt, z nichž do výšky vyčnívají až neuvěřitelně bohatě dekorované kamenné baldachýny s reliéfy, sochami zemřelých a sochami svatých.

Tyto nástavby nad hrobkami co do hustoty ozdob zcela jistě předbíhají veronské kostely. Pánové Scaligerové zkrátka byli opravdu uctěni s veškerou parádou.

V italské Florencii zakázali jíst na ulici. Za porušení zákazu hrozí velká pokuta

Majestátní Giustiho zahrada

Nejde důrazně nedoporučit park zvaný Giardino Giusti neboli „Giustiho zahrada”. Tento areál byl navržen na konci 15. století významným kavalírem Agostinem Giustim. Svou původní podobu má údajně i dnes, kdy můžete vstoupit i vy.

V parku uvidíte rozsáhlou sbírku rostlin, včetně důmyslně naaranžovaných živých plotů. V roce 2020 místo bohužel zasáhla bouře, která zničila několik stromů, včetně 600 let starého Goetheho cypřiše. Kromě nich jsou tu zachovány původní fontány, pergoly, jeskyně, sochy a další prvky. Celkem se tu i nachodíte – zahrada má tři různá patra/terasy propojené schody. A co více – v zahradě stojí také palác ze 16. století s přenádhernými interiéry.

Kam na dovolenou do Itálie. Známe 3 místa, kde jste ještě nebyli

Torre dei Lamberti: Historická rozhledna tyčící se nad městem

Kromě konkrétních památek je velmi krásné i historické jádro města jakožto celek. Starobylá a romantická atmosféra Veroně vysloužila místo na seznamu UNESCO. Prochoďte centrum města a zjistíte to sami! Nebo ještě lépe: prohlédněte si město z výšky.

Tuto možnost skýtá Torre dei Lamberti, 84 metrů vysoká věž s hodinami. Věž postavila v roce 1172 rodina Lambertiových, o které však historici moc nevědí. I dnes můžete bezpečně navštívit vnitřek a vršek věže, a tak věž funguje jako rozhledna. Můžete se v ní projít po schodech nebo si připlatit za výtah.

 

Zdroje:

Cestovinky, The Culture Trip, Visit Verona, The Crazy Tourist, Kiwi.com, Trip Advisor, Wikipedia, Aeroporto Verona, Just Fun Facts, KevMRC

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co navštívit ve Veroně? Tipy na výlety ve městě Romea a Julie