Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Jaký je život na opuštěném ostrově? Poznejte muže, který na něm žije už 29 let

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 3. 2018

Každý den, za posledních 29 let, se Mauro Morandi probouzí do zlatého východu slunce, který osvětluje Středozemní moře. Tento pohled se mu nikdy neomrzí. Jak se mu žije na ostrově, kde je úplně sám?

Mauro Morandi pochází z Anglie. Je mu 79 let a žije sám na ostrově Budelli v italském souostroví Maddalena. Od roku 1989 nazývá tento ráj svým domovem, když opustil moderní společnost a začal nový život. Po letech života v osamělosti otevřel v posledních letech svůj ostrov i lidem na celém světě. Začal fotografovat divokou krajinu, zvěř a vše, co stojí za zvěčnění. Své fotografie uveřejňuje na Instagramu, Facebooku a Twitteru.

Morandi je pro letní návštěvníky oblíbeným průvodcem po ostrově. A oblíbená je i slavná růžová písčitá pláž La Spiaggia Rosa. I přes tuto aktivitu zůstává klidný život staršího muže takřka nezměněn.

Muž, co si šel vždy za svými cíli

Morandi říká, že jeho nekonvenční život je výsledkem jeho povahy. Ve škole ho nebavilo učení a ani učitelé, doma byl frustrovaný se svými rodiči. I jako dospělý se vždy cítil oddělený od společnosti. Ve skupině více lidí se necítil dobře.

Byl součástí Protestního hnutí ve Velké Británii v roce 1968. Poté se přestal v těchto věcech angažovat, protože si uvědomil, že nesnáší konflikty, zbraně a násilí. Začal vážně uvažovat o tom, že opustí společnost, která nezohledňuje jednotlivce, ale myslí jen na peníze a moc. Odjel s několika přáteli do Itálie, aby tam hledali pouštní ostrov, kde by mohli začít nový život. Místo toho objevili červenohnědý břeh ostrova Budeli, který leží mezi Korsikou a Sardinií. Ten se ale zalíbil jen jednomu z nich a byl to právě Morandi. Ostatní se vydali hledat své štěstí jinam.

Tento ostrov má svou pestrou historii. Byl obývaný Římany, objevil se ve filmu Michelangela Antonioniho z roku 1964, Červená pustina. Během druhé poloviny 20. století se na ostrově vystřídalo hned několik majitelů.

Když se na něj dostal Morandi na konci 80. let, došlo mu, že má před sebou perfektní místo pro život. A navíc měl i štěstí. Správce ostrova se právě chystal odejít do důchodu. Morandi zval místo za něj a našel svůj ráj.

Itálie k moři autem levně. Tipy na cestu a jak ušetřit

Povinnosti na ostrově

Morandi se stal oficiálním správcem a také strážcem ostrovních krás. Zpočátku se vědomě vyhýbal letním návštěvníků. Nechtěl komunikovat s nikým, kdo přišel na ostrov. Chtěl si jeho krásu užívat jen sám.

Po několika letech se začal cítit trochu sobecky. Uvědomil si, že chce celému světu ukázat krásu přírody a ostrova.

„Myslím si, jako Dostojevský, že jenom krása může tento svět zachránit před ničením, které způsobuje člověk,“prohlásil.

Nyní pořádá přes léto výlety a baví se s hosty. Velmi rád hovoří především k dětem. Dbá na životní prostředí a přísně chrání La Spiagga Rosa, která byla kvůli erozi z velkého přílivu turistů do roku 1990 uzavřena.

Morandi tráví své dny fotografováním života na ostrově, užívá si samoty a raduje se ze svého života. Neví totiž, jak dlouho tato idyla bude trvat. Vlastníci ostrova se v posledních letech několikrát změnili. Od roku 2016 je Budelli národním parkem, což činní Morandiho roli trochu zastaralou a zbytečnou. Ostrov je nyní státu a stal se součástí Národního parku La Maddalena. V době, kdy ostrov převzala do své správy vláda, bylo dokonce zpochybněno další setrvání muže na ostrově. Vznikla tak petice, která proti takovému rozhodnutí protestovala a získala přes 18 000 podpisů. K vyhození Morandiho z jeho funkce nakonec naštěstí nedošlo.

Internet na ostrově

Nově zde úřady nechaly nainstalovat WiFi pro návštěvníky. Překvapivě to Morandimu nevadí, naopak je potěšen, protože může nyní své fotografie sdílet na sociálních sítích. Takto se lidé po celém světě mohou kochat krásami ostrova.

Kam do jižní Itálie? 4 místa, kde najdete moře i tradiční obraz země

Nadšení z internetu

Morandi sdílí fotografie západu i východu slunce nad mořem, příliv vlnící se přes písek, bouřlivé nebe i růžově zbarvené mikroorganismy, které dodávají La Spiagga Rosa její jméno. Podle Morandiho už na mapách Google vidělo jeho fotky takřka 600 000 lidí. I proto se stává pro návštěvníky takřka stejně atraktivní jako slavná pláž. V létě jsou jeho dny naplněné komunikací s turisty, kteří na ostrov často přijíždějí jen proto, aby se setkali s „bláznivým“ mužem, který žije tolik let naprosto sám.

Kam do Itálie s dětmi? Známe 4 letoviska, která nabízejí bezpečné koupání, ale i zábavu pro nejmenší

V zimě už přijíždějí na ostrov lidé jen sporadicky, a tak tráví Morandi spoustu času opravdu sám. Přesto necítí osamělost. Má rodinné vazby na italské pevnině, ale stále zůstává oddaný svému životu na Budelli. V ideálním případě by tu chtěl zůstat po zbytek svého života. Čas ukáže, jaká budoucnost je připravena pro ostrov Budelli i pro jeho jediného obyvatele, který tvrdí, že neexistuje na světě krásnější místo.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Jaký je život na opuštěném ostrově? Poznejte muže, který na něm žije už 29 let