Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jízda autem na sněhu a ledu: dodržujte pravidla a cestujte bezpečně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 1. 2018

Zima, ta opravdová, je krásná. Zejména, když ji pozorujete doma z teplé peřiny a s kouřícím čajem v ruce. Padající sníh i kouzelně vypadající bílá námraza mají něco do sebe. Toto nadšení ale značně opadne ve chvíli, kdy máte sednout do auta a jet. A je jedno, jestli jedete jen na nákup, do práce či na výlet. Mrazivé realitě se zkrátka nevyhnete. Aby vaše cesta byla bezpečná a klidná, je důležité se dobře připravit.

Nepodcenit přípravu musíte zejména v případě, že jste milovníci zimních zájezdů a pravidelně vyrážíte do horských oblastí, kde je riziko náledí či zasněžené silnice mnohem pravděpodobnější než na běžných silnicích.

Kontrola vozu je základ

 

Než se vydáte v zimě na cestu, měli byste mít naprostou jistotu, že je váš vůz na jízdu připraven. Mějte k ruce rozmrazovač skla a stěračů. Špatný není ani rozmrazovač zámků. Rozmrazovač zámků ale nedávejte do auta, protože pokud vám zamrzne, příliš k užitku vám nebude.

Ideální vybavení vozidla v zimě:

  • samozřejmostí jsou zimní pneumatiky se vzorkem alespoň 4 mm,
  • na hory se vám hodí i celoobvodové sněhové řetězy,
  • chladicí kapalina nemrznoucí alespoň do –25 °C,
  • nemrznoucí kapalina do ostřikovačů,
  • v autě by měly být zapalovací svíčky, které už nemají přeslouženo,
  • dobitý akumulátor,
  • škrabka na led,
  • smetáček a lopata na sníh,
  • startovací kabely,
  • zmíněné rozmrazovače
  • podlážky z gumy, které mohou mít více využití (nouzový rozjezd),
  • těsnění dveří a kapoty natřete jelením lojem nebo olejem pro lepší otevírání.

Než s autem vyjedete, vždy pečlivě odstraňte námrazu z oken a případně i sníh ze střechy a částí auta. Musíte myslet nejen na své bezpečí, ale i na bezpečí chodců a okolních aut. Navíc vám za neočištěné auto hrozí i pokuta. Hned na počátku si pusťte klimatizaci nebo jeďte chvilku se spuštěnými okénky, abyste neměli zamlžená okna.

Sněhové řetězy na auto: Kdy je potřebujete a jak je nasadit?

Vydejte se na cestu

Při nepříznivém počasí počítejte s tím, že můžete do cíle dojet se zpožděním. Na cestě mohou být kolony, uzavírky nebo nehody. Proto vždy vyjíždějte o něco dříve, ať pak nemusíte zbytečně spěchat. Poslouchejte dopravní vysílání a předpovědi počasí. „mrznoucí mrholení“, „husté sněžení“ apod. rozhodně nepodceňujte. Při opravdové kalamitě zvažte i možnost, že nikam nepojedete. Zejména v případě, že cestujete s malými dětmi. Nezapomeňte natankovat plnou nádrž a na delší cesty si vezměte klidně i rezervní kanystr. Pití, něco ke svačině, pytlík písku a lopatu do auta můžete také přibalit. Sněhové řetězy se naučte nasazovat ještě doma v klidu. Někde v kopci a hromadách sněhu se vám to bude dělat mnohem hůř, pokud nebudete vědět, jak na to.

Pro děti vezměte něco na zabavení během cesty, aby nezlobily, a vy jste se mohli v klidu věnovat řízení. Rozhodně si sebou vezměte všechny potřebné léky, které musíte pravidelně užívat.

Na sněhu byste měli snížit rychlost o 50 % oproti jízdě na suchu. Na zledovatělé silnici je to dokonce až o 70 %. Po cestě poslouchejte rádio, aby vám neunikly žádné aktuální informace ohledně dopravní situace, nehodách a jiných kalamitách.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Námraza je velkou hrozbou

Na sněhu a ledu se držte dál od aut před vámi. Brzdná dráha se několikanásobně zvyšuje. Lesy, mosty, vrcholy kopců či úseky kolem vody jsou více náchylné k námrazám. Někdy ovšem můžete jet sebevíc opatrně a ke smyku dojde. V takovém případě jde o vteřiny a je potřeba zachovat si chladnou hlavu. Základní pravidlo zní: nebrzdit! Při smyku předních kol u vozu s předním pohonem je vhodné sešlápnout spojku. Tak vyřadíte ze záběru motor. Stočte přední kola po směru, kterým chcete jet. Při smyku zadních kol stočte přední kola na tu stranu, kam se pohybuje zadní část vozu.

I když budete mít tento návod nastudovaný, při skutečné události bude velmi těžké si na poučky vzpomenout a reagovat správně. Dnes už ale existují různé specializované kurzy, kde se učíte včas a správně reagovat na takovéto situace. Vyzkoušíte si s profesionálním instruktorem, jak se auto při smyku chová a budete mnohem lépe připraveni zvládnout tuto situaci i jindy.

Brzdění na rizikovém úseku je nebezpečné i v jiných případech. Pokud jste na něm sami, je mírné brzdění v pořádku, v koloně ale ke zpomalování používejte motor. Před prudkou zatáčkou snižte rychlost. I když vás možná víc děsí sněhové kalamity s dlouhými kolonami na silnicích, mnohem větším problémem bývá ledovka. Velkým rizikem spojeným s vodou může být také tzv. aquaplaning. Další nebezpečí, se kterým se na silnici můžete potkat.

3 důvody, proč na lyžování do Alp vyrazit po vlastní ose

Několik zásad pro případné problémy nejen v zimním období:

Tyto zásady jsou důležité v každé roční době, ale je jasné, že v zimě ještě nabírají na důležitosti.

  • v zácpě vždy nechte volný pruh pro záchranáře,
  • pokud zastavíte v koloně, nechte si odstup alespoň 4 metry. Bude se vám lépe dýchat a získáte prostor i pro případné manévrování,
  • nákladní auta ve vánici či náledí nesmí předjíždět,
  • nechte motor běžet na volnoběh,
  • vsedě občas procvičte prsty u nohou,
  • zastavte každé dvě hodiny a chvilku se pohybujte venku,
  • jestliže strávíte několik hodin v zácpě, měli byste vyhledat rychle místo, kde si můžete chvilku odpočinout nebo se vyspat.

Jízda na sněhu a ledu je velmi nebezpečná a každoročně má na svědomí několik lidských životů. Proto zbytečně neriskujte, vyvarujte se zbytečných manévrů a zachovejte klid. Plynulá jízda vám dodá sebevědomí a vy zvládnete svou cestu v naprosté pohodě. Jen ten, kdo je připraven, nebývá zaskočen.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jízda autem na sněhu a ledu: dodržujte pravidla a cestujte bezpečně