Menu
JenProCestovatele
Asie

Otevření dlouho očekávaného letiště Jewel Changi. Singapur oznámil datum

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 3. 2019

Čekání je konečně u konce. Hlavně pro cestující, kteří ze Singapuru nebo do něj často létají. Více než pět let po odhalení velkolepých plánů na nové ohromující letiště úředníci oznámili, že komplex Jewel Changi Airport se otevírá. Kdy?

Jemná mřížka skleněných panelů orámovaná ocelí je výrazná jako drahokam a svým tvarem připomíná koblihu. Spojuje tři stávající terminály letiště Changi. Není to jen letiště, ale představuje i velké nákupní centrum s bohatou zelení a dokonce i vodopádem. Vše pro přilákání místních obyvatel i cizích návštěvníků.

Magická zahrada

Za celou koncepcí nového letiště a tzv. magické zahrady stojí světově proslulý architekt Moshe Safdieh. Letiště Jewel Changi má přes 130 milionů metrů čtverečních a náklady na výstavbu zatím dosáhly 1,7 miliardy dolarů. Obrovská zahrada je protkána nekonečným množstvím turistických stezek.

„Chtěl jsem vytvořit nový druh městského prostoru. Místo, kam se dostanete jaksi samozřejmě, protože musíte nakupovat, protože někam letíte,“ řekl Safdie v jednom z rozhovorů.

Letiště má celkem 10 pater. Zatímco v pěti nadzemních patrech dominují zahrady, v pěti zbývající se nachází různorodá nabídka restaurací a obchodů. Cestující budou mít také přístup k předčasnému odbavení.

Projekt slavného architekta byl vybrán hlavně proto, že ostatní díla vypadala jako klasická nákupní centra bez jakékoliv inovace a nápadu. Tohle není jen nákupní centrum nebo letiště, ale je to nový druh zážitku. Nutí návštěvníky přehodnotit to, co by mohla být městská centra, kdyby se myšlenky ubíraly trochu jiným směrem.

Asi nejpůsobivějším aspektem projektu je Rain Vortex. Vodopád ve výšce necelých 40 metrů se honosí titulem nejvyššího krytého vodopádu na světě.

Otevření celého komplexu je naplánované na 17. dubna 2019.

Nejmodernější a nejbezpečnější letadla na světě. Znáte je?

Některé atrakce zůstávají zavřené

Slibovaných atrakcí bylo mnoho, ale ne všechny se otevřou hned nyní. Nebude dostupný lanový most dlouhý padesát metrů, velký baldachýn, nebeské sítě a další. Otevřeny by měly být až od poloviny roku 2019.

Ostrov Phu Quoc ve Vietnamu. Nádherné pláže i nejhorší věznice

Nejlepší letiště na světě

Monumentální projekt má, mimo jiné, za úkol posílit již tak působivé letiště, které Skytrax zvolilo šest let po sobě za nejlepší letiště na světě.

Letiště Changi je sedmým nejrušnějším letištěm světa pro mezinárodní dopravu. V roce 2018 prošlo čtyřmi terminály rekordních 65,6 milionu cestujících.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otevření dlouho očekávaného letiště Jewel Changi. Singapur oznámil datum