Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Španělská Cordoba. Jaká nabízí zajímavá místa, která musíte navštívit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 3. 2019

Většina turistů, kteří zavítají do Španělska, si na Cordobu ani nevzpomene. Po celá desetiletí se na vrcholu zájmu drží Barcelona a Sevilla. Tím udržují město s počtem obyvatel 330 000 relativně mimo zájem návštěvníků. V roce 2017 navštívil Cordobu asi milion lidí, zatímco v Barceloně a Seville to bylo 8,9 milionů a 2,6 milionů turistů. Proč byste ji měli zapsat na svůj seznam cílových destinací?

Tajemné a krásné město se nachází méně než dvě hodiny jízdy vlakem z Madridu nebo 45 minut jízdy vlakem ze Sevilly. Od roku 2018 je to také první město na světě, které má čtyři památky zapsané v UNESCO. Do seznamu se zapisují místa „výjimečné hodnoty“, která musí splňovat některé z kritérií jako je reprezentace, zaniklé kulturní tradice nebo civilizace. Malebná historická čtvrť je srdcem města Cordoba a je jednou z památek v UNESCO. Většina krásných míst se soustředí právě v centru a okolí. Poznávat město pěšky je tak tou nejlepší volbou.

Začněte skvělým jídlem

Místní průvodci doporučí strávit v Cordobě alespoň víkend. Začněte ten svůj páteční večeří v jedné z mnohých restaurací ve městě. Například Casa Pepe de la Juderia, která má střešní terasu s výhledem na město. Jedním z nejoblíbenějších jídel na jídelním lístku je salmorejo, studená polévka z rajčat, chleba, česneku a olivového oleje a doplněná kousky španělské šunky. Tato polévka je vyráběná hojně hlavně na venkově.

Další oblíbená restaurace, Puerta Sevilla, nabízí velkou venkovní jídelnu a moderní výklady tradičních jídel.

Mezi další speciality z této oblasti patří i rabo de toro, vydatný guláš vyrobený z býčí oháňky a berenjenas noc miel, hluboké smažené baklažánové tyčinky pokryté medem. Místní obyvatelé si obvykle dávají alfresco. Po večeři si dejte místní lahodné víno. Je to skvělý způsob, jak zakončit příjemný večer. Nejlepší je místní sladké víno Montilla-Moriles.

Ráno se vydejte na prohlídku památek

Po vydařeném večeru je druhý den ideální na poznávání krás města. Začněte historickou čtvrtí a mešitou, která se zde nachází. Stojí zde synagoga ze 14. století, pevnost paláce, která se datuje do arabských časů se zahradami plných květin a asi tucet kostelů, většinou z 13. a 14. století. Mnoho z těchto kostelů je v oblasti nazvané El Realejo a vidí je málo turistů.

Mešita postavená v letech 784 až 786 byla ve 13. století předělaná na katedrálu, když město dobyli křesťané. Toto místo bylo jako první zapsané do seznamu UNESCO (rok 1984). Konstrukce, která měří asi 250 000 čtverečních stop, je ukázkou příkladné maurské architektury a ochromujícího umění.

Návštěvníci si mohou vychutnat arabské nápisy a motivy na stěnách uvnitř i z venku. Spolu s několika kaplemi a více než 850 sloupy postavené z mramoru, žuly a onyxu. Vstupné stojí 10 eur a není potřeba rezervace předem.

Cartagena ve Španělsku. Nádherné místo s bohatou historií

Večerní show koní

Milovníci koní se mohou zajít podívat do arény, která přiléhá ke stájím, které král Philip II nechal postavit v 16. století. Místo konání je méně než pět minut chůze od centra města a představení, které můžete sledovat, vás dozajista uchvátí. Kombinují se při něm různorodé triky a diváci mohou tleskat, fandit i tančit.

V sobotu v Cordobě funguje trh Mercado Victoria, který nabízí více než dvě desítky stánků s celou řadou pokrmů od andaluských po argentinské. Trh je o víkendu velmi plný a u místních hodně oblíbený. Rozhodně však stojí za to bojovat s davy lidí pro jeho živou atmosféru a cenově dostupné jídlo.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

Další památky UNESCO

Po trošce odpočinku nebo třeba druhý den, se vydejte do nejznámější památky zapsané v UNESCO, Mediny Azahary, která se do seznamu dostala v roce 2018. Jedná se o zříceninu obrovského, opevněného, arabského, muslimského, středověkého komplexu. Pevnost paláce umístěná v přírodě je asi 10 minut jízdy taxíkem od centra města. Někteří místní srovnávají Medinu Azaharu s mini-Versailles, ale v arabském stylu. Byla postavena v 10. století v době, kdy byl Abd-al-Rahman III. jmenován chalífem. Místo poskytuje návštěvníkům představu o silnicích, budovách i mostech, které kdysi existovaly.

UNESCO také deklaruje festivaly jako světové dědictví, když jsou považovány za zvlášť pozoruhodné. Patios Festival, který se koná od roku 1918, byl zapsán do seznamu v roce 2012. Tento festival oslavující jaro se koná během prvních dvou týdnů v květnu, když kolem 50 z bílých domů v historickém centru otevře své květinové terasy veřejnosti (vstup je zdarma).

Během festivalu jsou ulice plné turistů a místních obyvatel, kteří se volně toulají dovnitř a ven z domů, kde se mísí s majiteli a dívají se na jejich terasy. Karafiáty, růže a muškáty patří k nejoblíbenějším květinám, ale každá terasa je jedinečná.

Zamilovali jste si ve Španělsku gazpacho? Připravte si ho klidně i doma. Máme pro vás recept

Výlet do okolních vesnic

Kdo má dost času, měl by se vydat i do okolních vesnic. Každá má své vlastní kouzlo. Třicet minut jízdy je Almodovar Del Rio, domov arabské pevnosti, kde se točilo několik dílů Hry o trůny, zatímco Montoro, asi padesát minut jízdy, nabízí přírodní park Cardena-Montoro. Zde si můžete vychutnat pěší turistiku i jízdu na koni po venkově.

Turisté mohou navštívit Cordobu a místa UNESCO sami nebo si pronajmout průvodce. Na půl dne stojí průvodce asi 150 dolarů. Město si zaslouží větší pozornost, než kolik dostává, a díky nádherným památkám, které byly zapsány do Seznamu světového dědictví, nadšení pro něj určitě stoupne.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Španělská Cordoba. Jaká nabízí zajímavá místa, která musíte navštívit?