Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Zajímavosti o Maltě. Co nabízí tento ostrovní stát ve Středozemním moři?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 3. 2019

Není moc ostrovů ve Středozemním moři, které vám dokáží tolik nabídnout jako právě Malta. I když se jedná o nejmenší stát v Evropské unii, dokáže si získat každého. Rodiny ocení moře, krásné pláže a teplo, mladší ročníky nadchne bohatý noční život a starší si zamilují klid a krásu tohoto místa. Na každém rohu navíc potkáte mnoho historických skvostů a památek, které možná za jednu dovolenou ani nestihnete navštívit. To vše jen za necelé tři hodiny letu z Prahy.

Maltu mnoho turistů ignoruje zejména v porovnání s populárnějšími destinacemi, jako je Francie, Itálie, Španělsko či Chorvatsko. Zdejší dovolená by pro vás ale klidně mohla být splněným snem. Proč by neměla chybět na vašem cestovatelském seznamu a čím je tak výjimečná?

Domluvíte se bez potíží anglicky

Angličtina je druhým oficiálním jazykem Malty, takže si s ní bez problémů vystačíte. Jazyková bariéra bývá častou překážkou různých prázdninových destinací. A proč je tu angličtina tak rozvinutá? Dlouhou dobu bývala Malta součástí britského impéria (asi 160 let). Nezávislost získala v roce 1964. To formovalo obyvatele ostrova, a proto zde komunikace pro anglicky mluvící turisty není žádný problém. Maltština tu ale stále žije a je primárním jazykem obyvatelstva.

Historie a zajímavosti

Pestrá historie dělá ostrov opravdu lákavým. Má řadu míst, která byste si neměli nechat ujít. První zmínky o Maltě se datují asi 5000 let před Kristem a z této doby se dochovaly megalitické stavby. Jaká civilizace je vytvořila se neví. Nejznámější se nacházejí na jižní straně ostrova, chrámy Tarxien a HagarQim. Strategická poloha místa lákala nejrůznější národy. Objevili se zde Féničané, Kartaginci, Arabové i Římané. Ostrov není tak velký, proto ho můžete klidně prozkoumat na vlastní pěst v pronajatém autě nebo pomocí veřejné dopravy. Všechna ta fascinující muzea a atrakce vám rozhodně nesmí uniknout.

7 ostrovů v Chorvatsku, které neoslní velikostí, ale krásou určitě

Malta a pláže

Toto malé souostroví se nachází asi 90 km na jih od Sicílie a asi 290 km východně od Tuniska. Díky skvělému umístění zde panuje mírné klima s velkým množstvím prosluněných dnů. Právě proto si zde užijete krásných pláží a moře do syta. Některé z nejlepších pláží se táhnout podél severního a západního pobřeží. Největší je Mellieha Bay, dále Golden Bay a Ghajn Tuffieha. Kdo hledá klid a soukromí, měl by se poptat menších obyvatel. I takové zde jsou, ale musíte je najít.

Evropské hlavní město kultury 2018

V roce 2018 se Valletta přeměnila na hlavní město kultury. Velkolepá událost k tomuto velkému svátku se konala 20. ledna 2018 na náměstí St. George, kdy byla během ohromující show odhalena opravená Triton Fontain. Ve městě můžete i nyní obdivovat spousty kulturních a historických památek, např. kostel a krypta St Paul’s Pro-Cathedral nebo válečné bunkry.

Zajímavosti o Palermu: tajemné katakomby i vůně pouličních pochoutek

Ostrov Gozo a dokonalý klid

Malta není jen jeden ostrov, ale souostroví třech větších ostrovů a pak mnoha menších. Trvale obydlené jsou ale jen tři. Mezi ně patří hlavní ostrov Malta, Gozo na sever od Malty a nejmenší Comino, který leží mezi Gozem a Maltou a má asi tři stálé obyvatele a stejný počet kilometrů čtverečních.

Samotný ostrov Gozo je venkovský a klidný. Skvěle se hodí pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kdo se chtějí vyhnout přílišnému ruchu a mumraji. Navíc nabízí mnoho krásných pláží, výhledů na krajinu i atraktivní místa k navštívení, např. prehistorický chrám Ggantija či známá jeskyně Calypso.

Milí lidé

Tam, kde se na vás lidé usmívají, se budete vždy cítit lépe. A obyvatelé Malty jsou známí svou pohostinností, vstřícností a velkorysostí. Rádi vám pomohou, když si nebudete rady. Chtějí, abyste si pobyt na jejich ostrově užili. Jejich povaha má kořeny v maltské kultuře a rozhodně potěší.

15 důvodů, proč by měla být vaše příští dovolená na severním Kypru

Na cestu stačí jen občanka

Malta je velkým lákadlem a nepatří k tak drahým destinacím, i když je tam o něco dráž než u nás. Platí se zde eurem a k návštěvě vám stačí jen občanský průkaz. Stejně tak není potřeba žádné speciální očkování a nemusíte se bát ani velké kriminality. Zkrátka ideální místo, kam se vydat na dovolenou.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Zajímavosti o Maltě. Co nabízí tento ostrovní stát ve Středozemním moři?