Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Znáte letiště Brno–Tuřany? Praktické informace, co nabízí a jak se tam dostanete

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 4. 2019

Letiště v Brně v Tuřanech není tak známé a ani oblíbené jako letiště v Praze, ale přesto je důležitým bodem pro cesty do mnoha různých evropských destinací. Abyste mohli v klidu a pohodě odletět, potřebujete znát některé informace. V našem článku je najdete.

Letiště v Brně odbaví každý rok asi půl milionu cestujících a je druhým největším mezinárodním letištěm v naší zemi. Chystáte-li se zařadit mezi jeho zákazníky, jistě vám přijdou vhod informace, jak se na letiště dostat, kde zaparkovat i jak zabezpečit zavazadla před cestou.

Letiště Brno–Tuřany – základní informace

Letiště Brno-Tuřany se nachází 7,5 km od centra Brna, na okraji slavkovského bojiště. Letět z něj můžete do různých destinací, ale je ideálním místem i pro vyhlídkové lety nad Brnem a okolím.

O stavbě letiště se začalo uvažovat v roce 1946 a v roce 1954 byl zahájen provoz. V této době fungovalo jako letiště s vojenským provozem. Od roku 1958 zahájen civilní provoz. Od 1.1. 1982 mělo letiště ve správě ministerstvo obrany a v tomto období zde probíhal civilní provoz jen v období, kdy se konaly veletrhy. V dalších letech docházelo k dostavění odbavovací haly a dalších objektů. V roce 1989 získalo letiště statut veřejného mezinárodního civilního letiště. V současné době je v majetku Jihomoravského kraje.

Víte, proč modely letadel Boeing začínají vždy číslem 7?

Jak se dostanete na letiště?

Míříte-li na letiště autem, můžete jet v poklidu po dálnici D1. Nachází se asi 2 kilometru od sjezdu z dálnice číslo 201 na Slatinu. Odbočka je viditelně označena. Pokud pojedete po D2 směrem od Bratislavy, odbočíte na konci dálnice na D1 směr Olomouc. Na letišti funguje parkoviště vybavené parkovacím systémem se závorami na vjezdu a výjezdu. Ostraha ho hlídá 24 hodin denně a zároveň je i monitorované kamerovým systémem.  Za parkování zaplatíte za den 150 Kč. Čím více dní, tím lepší tarif. Za osm dní je to například 800 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P mají 30 minut parkování bez poplatku a za 1 až 2 hodiny slevu 50 %.

Parkovat se dá i na parkovištích blízko letiště. Jedno se nachází asi 2 kilometry od letiště – Parkoviště Brno Řípská. Je oplocené a hlídané kamerovým systémem i fyzickou ostrahou a otevřené 24 hodin. Mají zajištěný i převoz osob a zavazadel na nebo z letiště zdarma mikrobusem. V něm jsou k dispozici i dětské sedačky. Za cca 7 dní zaplatíte necelých 700 Kč, za 11 dní necelých 1000 Kč a za 14 dní asi 1200 Kč. Parkovací místo můžete rezervovat i online.

Proč mít v letadle mobilní telefon v režimu letadlo nebo ho vypnout? Toto hrozí!

Novější parkoviště je pak postavené asi 4 kilometry od letiště – Parkoviště Jedovnická. Monitorují ho kamerovým systémem a nechybí oplocení. I zde máte zajištěný dovoz a odvoz na/z letiště a oproti konkurenci zde garantují levnější parkování. Na 7 dní je to asi 600 Kč, na 8 dní cca 800 Kč, na 15 dní 1100 Kč a na 17 a víc 1400 Kč. Rezervace online je možná.

Přímo na letišti se nachází několik autopůjčoven, kde si můžete vypůjčit vozidlo, pokud byste potřebovali a funguje zde i taxislužba CITY TAXI Brno.

Kdo nechce nebo nemůže jet autem, má možnost využít městskou hromadnou dopravu. Jezdí autobusová linka číslo E76 na Hlavní nádraží Brno přes den a noční linka číslo N89. Potřebné informace naleznete na stránkách dopravního podniku města Brno.

Jízdenky na autobus koupíte v automatu v příletové hale, v prodejně novin a časopisů, ve vozech.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Jak probíhá odbavení cestujících?

Odbavování začíná dvě hodiny před plánovaným odletem a končí asi 40 až 30 minut před odletem. Tento čas je nutné si pohlídat, protože nízkonákladové společnosti mají v tomto ohledu striktní pravidla. Při cestách charterovým letem na dovolenou se možná budete muset dostavit před odbavením na přepážku cestovní kanceláře.

Standardní odbavení

Odbavovací přepážky se nachází v odletové hale a jsou označeny číslem letu, názvem cílové destinace a plánovaným časem odletu. K odbavení potřebujete letenku, voucher nebo rezervační kód a platný cestovní doklad. Na odbavovací přepážce necháte svá zavazadla, obdržíte palubní vstupenku a zavazadlový lístek. Pak přejdete na bezpečnostní kontrolu.

Obří létající stroje aneb seznamte se s 10 největšími letadly na světě

Elektronické odbavení

Některé letecké společnosti nabízí i možnost pohodlného elektronického odbavení z pohodlí domova. Je dostupné řádově několik dní až několik hodin před odletem. Vše záleží na pravidlech konkrétní letecké společnosti. Na letiště se pak dostavíte už jen pro odbavení zapsaných zavazadel (ta, která se naloží do zavazadlového prostoru). Kdo nemá zapsaná zavazadla, dostaví se rovnou k bezpečností kontrole a k odletu.

U bezpečnostní kontroly vám překontrolují cestovní doklad, palubní lístek, množství, velikost a váhu příručního zavazadla. Než nastoupíte do letadla, čeká vás ještě jedna kontrola cestovního dokladu.

Kam na výlet do Beskyd? Poznejte nevšední krásu východního koutu České republiky

Kam z Brna můžete letět?

Z Brna nemůžete létat do tolika destinací jako z Prahy, ale ty nejoblíbenější v nabídce jsou. Bez obtíží se dostanete do Egypta, Itálie, Španělska, Řecka, Velké Británie apod.

Letiště má jeden terminál, který je prostorově rozdělený na lety do schengenského prostoru a mimo něj.

Služby na letišti

  • Balení zavazadel: strečová PVC folie, která ochrání zavazadla proti vykradení, poškození nebo otevření.
  • Bankovní služby: bankomat Komerční banky, směnárna v kanceláři Air Service Brno
  • Restaurace a obchody: na letišti fungují dva bary (Starobrno bar, Aviette bar), jedna restaurace (Inflight restaurant) a jedna fast food restaurace (Fast Food Baguetteria). Na letišti je také k dispozici Airport Shop Brno, kde koupíte tabák, denní tisk, časopisy, mapy, suvenýry, občerstvení apod. V neveřejné části odletové haly se nachází Travel Fun Shop: Duty Free s širokou nabídkou parfémů, kosmetiky, tabákových výrobků, vín apod.
  • Prodej letenek
  • Rezervační a informační centrum

Na letišti je k dispozici zdarma Wi-Fi připojení o rychlosti 2Mb/s.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Znáte letiště Brno–Tuřany? Praktické informace, co nabízí a jak se tam dostanete