Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Znáte tyto zajímavosti o Barceloně? Navštivte město plné památek, krásných pláží a divokých nocí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 10. 2018

Barcelona je hlavním městem Katalánska a sídlí zde arcibiskup. Nachází se na východě Španělska u Středozemního moře. Naleznete zde vše. Historii, umění, pláže, přírodu, a ještě mnohem víc. Přesvědčte se sami, čím Barcelona láká po staletí davy návštěvníků.

Město je známé hlavně díky originálním stavbám katalánského architekta Antonia Gaudího. Mimo to se může pochlubit mnoha jedinečnými památkami, muzei a nepřebernému množství zajímavých míst. Asi nikoho nepřekvapí, že patří k nejnavštěvovanějším evropským městům.

Památky už od dob Římanů

Některé památky pochází již z dob Říma, kdy se městu říkalo Barcino a mělo asi jen 1000 obyvatel. Ve středověku byla Barcelona ekonomickým a politickým centrem. Pokladnicí středověkých budov, náměstí a svatostánků je historická čtvrť El Barri Gótic. Obdivovat zde můžete chrám sv. Eulálie, Muzeum Picassa nebo Plaza del Rey.

Antoni Gaudí, architekt 20. století, který velice ovlivnil vzhled některých částí města, hledal inspiraci v přírodě a hodně jeho tvorbu ovlivnila víra v boha. Jeho stavby jsou úžasné a plné různých symbolů a spojitostí s přírodními jevy.

Kde to žije? V La Rambla

V nejrušnější ulici, kde je živo ve dne i v noci, začíná svou pouť nejeden turista. Ulice je rozdělena na pět částí, proto se také někdy užívá název i v množném čísle – Las Ramblas. V minulosti právě tudy protékala řeka.

Místo je rájem pro všechny, kdo si chtějí zakoupit nejrůznější suvenýry, květiny nebo zvířata. Nachází se zde velké množství umělců, kteří tvoří přímo na ulici před vašimi zraky. Tancují, zpívají apod. a samozřejmě za to chtějí inkasovat nějaké peníze. Velmi oblíbené je také focení se s živými sochami.

Cartagena ve Španělsku. Nádherné místo s bohatou historií

Chrám Sagrada Familia – krása, kterou nesmíte minout

Chrám Sagrada Familia je jedním z nejvíce fotografovaných objektů v Barceloně. Projekt této stavby netvořil nikdo jiný než sám Antoni Gaudí, ale už jej nedokončil on a ani mnoho architektů po něm.

Chrám mělo tvořit 18 věží. 12 z nich patří apoštolům, 4 evangelistům, Panně Marii a Ježíši Kristovi. Chrám stále není ještě dostavěn. Například věž Ježíše, která je nyní ve výstavbě, by měla po dokončení mít 170 metrů. Až bude mohutná a úžasná stavba dokončena, stane se největším chrámem na světě.

Co dělat v Barceloně. Tipy na 5 míst, o kterých turisti nevědí

Pestrobarevný park Güell

Trochu odpočinku v krásném a pohodovém prostředí a s příjemným výhledem. Lavičky zdobené barevnými keramickými střípky lákají k posezení. Nachází se na svahu hory Turó del Careml směrem k moři. Uvidíte také dům, v něm bydlel Gaudí a nyní se v něm nachází jeho muzeum. Původně zde mělo stát velkolepé zahradní město, ale bohužel se realizace projektu příliš nepodařila podle představ a místo bylo později zpřístupněno jako městský park. Do parku se vstupuje přes schodiště, které vede k Síni sta sloupů, která připomíná velkou jeskyni se stalagnáty.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

Barcelona a gotické památky

V Barceloně najdete také tzv. Gotickou čtvrť, kde stojí několik staveb ohraničených římskými hradbami. Místu dominuje gotická katedrála sv. Kříže a sv. Eulálie. Katedrála vznikala v průběhu šesti století. Skrývá skvostné poklady v podobě oltářních obrazů sv. Gabriela, sv. Ambrože, sv. Martina a Proměnění Krista.

Gotické památky pochází z období, kdy město zažívalo velký rozkvět. Velmi důležitou budovou je rozhodně radnice Casa de la Ciutat na náměstí Placa Sant Jaume. V barokním paláci Dalmases ze 17. století se nachází gotická kaple. Nejvýraznějším rysem gotické čtvrti je věž starého kostela ze 14. století El Pi. Celý kostel Santa Maria del Mar ze 14. století, který stojí ve východní části města, přesněji ve čtvrti La Ribera, je bezesporu krásný.

Vystupte na kopec Montjuic

Nad městem se tyčí velký kopec překypující památkami, botanickými zahradami a různými místečky k odpočinku. Na kopec se dostanete buď lanovkou z přístavu nebo i pěšky z Placa de Espanya. Druhá možnost je oblíbenější, protože cestou potkáte spoustu zajímavých věcí. Na kopci stojí místní dominanta, palác, v němž sídlí Národní muzeum katalánského umění.

Až půjdete nahoru na kopec, nezapomeňte se zastavit u zpívající fontány (Font Magica). Vodní kaskády vás nadchnout a okouzlí. Fontána hraje za tmy úžasnými barvami a k tomu všemu hraje hudba. O kousek dál pak stojí olympijský stadion z roku 1929. V roce 1992 se zde konaly olympijské hry. Součástí stadionu je muzeum, které je této události věnováno. Vaši pozornost jistě upoutá i telekomunikační věž Torre de Calatrava, která stojí nedaleko a postavena byla právě při příležitosti olympijských her.

Na jihovýchodní části kopce stojí hrad Castell de Montjuic. Jedná se o starobylou pevnost z 18. století. Má ale dost temnou minulost, protože sloužila jako politické vězení a svou smrt zde nalezli anarchisté, během občanské války, fašisté a později republikáni. Z místa je krásný výhled na město, moře a přístav.

Zamilovali jste si ve Španělsku gazpacho? Připravte si ho klidně i doma. Máme pro vás recept

 

 

Moře a mořské akvárium

Příjemné klima a teploty doslova vybízí k procházkám podél moře po plážích. Oblíbená je část nazvaná La Barceloneta. Tato promenáda je lemovaná mnoha bary i restauracemi, které lákají na dobré pití a jídlo.

V přístavu Port Vell si můžete užít pohled na nejednu krásnou plachetnici nebo navštívit mořské akvárium a vidět podmořský svět zblízka. Akvárium patří k největším v Evropě a rozhodně je nejzajímavější u Středozemního moře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte tyto zajímavosti o Barceloně? Navštivte město plné památek, krásných pláží a divokých nocí