Menu
JenProCestovatele
Slovensko

10 nejlepších míst na Slovensku, která musíte navštívit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 7. 2018

Země velkolepých měst a majestátních hradů, Slovensko je jednou z nejpozoruhodnějších evropských zemí. Přesto je stále ještě mnoha turisty přehlížená. Tato skromná destinace je klidnější než Česká republika, ale má stejně bohaté architektonické poklady i přírodní krásy.

Slovensko se může pochlubit horským regionem, který soupeří s Alpami. Jeho velkou výhodou je lepší cenová dostupnost. Existuje toho ale mnohem víc, co vám na Slovensku dokáže vyrazit dech. Podívejte se na 10 skvělých míst, která byste určitě měli vidět.

1. Bratislava

Mladší sestra Vídně a Prahy, Bratislava, sdílí část své historie s Budapeští díky době pod vládou maďarského království. Hlavní město Slovenska je nepochybně jedním z nejzajímavějších měst v Evropě.

Ať už se vydáte po úzkých cestách starého města kolem fasád historických domů nebo se vydáte na průzkum velkolepého Bratislavského hradu, jednoho z hlavních symbolů města, Bratislava nikdy nezklame.

V tomto relaxačním městě najdete mnoho zajímavých muzeí, krásných paláců a kostelů, kde se nachází brána sv. Michaela, nejlépe zachovaná část městského opevnění, další z jeho výjimečných památek.

Jen půl hodiny od centra města můžete vidět nádhernou zříceninu hradu Devín. Nachází se na soutoku řek Dunaje a Moravy a je jedním z nejstarších hradů na Slovensku.

2. Košice

Zatímco Bratislava je rušné a živé město, život v Košicích, druhém největším městě na venkově, je mnohem pomalejší a klidnější.

Krása města spočívá v dech beroucí architektuře katedrály svaté Alžběty, chráněné UNESCO, v pohodlí místních kaváren na hlavní ulici města i v majestátu Státního divadla z neobarokního období. S největší koncentrací historických památek v zemi jsou Košice jedním z absolutních vrcholů Slovenska.

V Košicích si dojděte vychutnat dokonalou kávu do oblíbené Cafe Slávia, která se nachází v dobře zachovalé secesní budově. Je to idylické místo pro každodenní dávku kofeinu. Tradiční restaurace Med Malina zase nabízí místní kulinářské speciality jako pirohy a bryndzové halušky.

Kam vyrazit na výlet? Třeba za krásami Žiliny

3. Vysoké Tatry

Každý, kdo hledá cenově dostupnou alternativu k Alpám, si vysoké Vysoké Tatry zamiluje. Díky svým dramaticky zasněženým vrcholům a velkolepým sjezdovkám je toto pohoří jednou z nejpůsobivějších částí venkova.

Na své si zde přijdou fanoušci pěší turistiky, na které čekají míle horských cest, milovníci zimních sportů si užijí spousty sjezdovek a lyžařských středisek a nadšenci do pozorování volně žijících živočichů mohou využít vynikající příležitosti pro sledování medvědů a ptáků.

Hory zaujímají plochu 785 kilometrů čtverečních, na území Slovenska se rozkládají asi na 610 kilometrů čtvereční a asi 175 kilometrů čtverečních připadá na Polsko.

Na Slovensku fungují různé agentury, které nabízí bohatý výběr dobrodružných výletů ve Vysokých Tatrách včetně paraglidingu, raftingu, pozorování divoké zvěře či psí spřežení.

Cesta autem do Vysokých Tater. S našimi tipy ji zvládnete hravě!

4. Bojnice

Jedno z nejstarších lázeňských měst na Slovensku, Bojnice, je známé svou nádhernou pevností. Díky krásné kombinaci romantické, gotické a renesanční architektury, malebných věží a rybníku s labutěmi bude Bojnický zámek ideálním místem pro každou pohádkovou dovolenou.

Zámek je fascinující navenek i uvnitř a právem se řadí k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v zemi. S jeho velkolepými sály, modelovanými stropy i jeho muzeu, které popisuje historii hradu z 12. století, láká neustále mnoho návštěvníků.

Nedaleko zámku se nachází Zoo Bojnice, která je nejstarší a nejoblíbenější zoologická zahrada na Slovensku. Asi 45 minut jízdy se nachází nejkrásnější vesnička na Slovensku patřící pod UNESCO, Čičmany. Proslula svými malebnými dřevěnými domy zdobenými bílými malbami a je opravdu okouzlujícím místem, které bývá označováno jako jedno z nejbarvitějších míst v Evropě.

5. Levoča

Toto město, chráněné UNESCO, na východě Slovenska je jedním s nejúžasnějších starých měst na venkově. Najdete zde historické městské jádro s malebnými úzkými uličkami a spoustou krásných architektonických prožitků.

V Levoče stojí bazilika svatého Jakuba s nádherným dřevěným oltářem, který proslul jako největší na světě. Bazilika je jednou z hlavních památek na náměstí.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

6. Spišský hrad

Spišský hrad, tyčící se na kopci nad nekonečnými údolími východního Slovenska, stojí za povšimnutí. Byl postaven ve 12. století a zcela opuštěn v 18. století. Nyní slouží jako impozantní pozůstatek turbulentní minulosti země a je také jedním z největších hradů v Evropě.

V roce 1780 byl zničen požárem. Dnes se mohou návštěvníci prohlédnout ruiny chráněné UNESCO. Fascinující je také místní muzeum, které podrobně popisuje historii hradu.

Na okraji podhradí Spišského hradu leží zajímavé církevní město Spišská Kapitula,  chráněné UNESCO. Pravým klenotem tohoto komplexu je kostel svatého Martina, proslulý jako jeden z nejkrásnějších románských kostelů na Slovensku.

7. Bardejov

Malé městečko chráněné UNESCO na severovýchodním Slovensku láká turisty na neporušené středověké jádro města. I toto město patří k velmi malebným místům v zemi, díky dobře udržovaným barevným měšťanským domům.

Návštěvníci se mohou vydat do monumentální baziliky sv. Jiljí, aby obdivovali nádherné gotické oltáře. Skvělý výhled na staré jádro města vám nabídne věž baziliky. Místní muzeum Šariš má jednu z nejcennějších sbírek historických artefaktů v zemi.

Na okraji Bardejova najdete jednu z nejznámějších lázeňských destinací na Slovensku – Bardejovské Kúpele. Má několik léčebných pramenů, módní lázeňská střediska i muzea lidové architektury.

8. Trenčín

Trenčín se nachází na západě země. Centrální náměstí nabízí úžasný výhled na velkolepý Trenčínský zámek, který převyšuje okouzlující domy starého města.

Město je považováno za nejsevernější známé místo ve střední Evropě, kde byli přítomni Římané. Důkazem je nápis 179 CE pod hradem.

V Trenčíně se můžete projít po mohutných hradních zídkách, projít se po klidných ulicích starého města, obdivovat secesní architekturu hotelu Elizabeth a ochutnat uvolňující atmosféru tohoto typického slovenského města.

Odpočinout si můžete v lázeňském městu Trenčianské Teplice, které jsou vzdálené 15 minut jízdy od Trenčína nebo si dát skvělou kávu v kavárně Coffee Sheep, kde na vás čeká lahodná káva a panoramatická terasa s nádherným výhledem na zámek.

Dovolená s karavanem. Vydejte se na cesty trochu netradičně

9. Banská Štiavnica

Skryté v lesích Štiavnických vrhů leží jedno z nejkrásnějších malých měst Slovenska – Banská Štiavnica, chráněná UNESCO.

Dříve bývala největším těžebním střediskem habsburské monarchie a třetím největším městem v Maďarském království. Dnes je město skvělou destinací s mnoha památkami.

Podívejte se do Muzea hornictví a objevte bohatou důlní historii města nebo si projděte historické centrum, okouzlující měšťanské domy, gotický kostel sv. Kateřiny nebo Starý zámek.

Fascinující je síť umělých vodních nádrží, která byla postavená tak, aby poskytovala energii pro těžební průmysl.

Krásný pohled na město a sousední kopce vám nabídce nádherná barokní kalvárie postavená v 18. století.

Banská Štiavnica. Hornické město ukrývá historické poklady i malebnou krajinu

10. Nízké Tatry

Slovensko je krajina krásné přírody a Národní park Nízké Tatry patří k nejcennějším pokladům. Tento národní park se rozkládá na ploše více než 1000 čtverečních kilometrů a je největší v celé zemi.

Návštěva zde vás chytne a nepustí. Nádherné horské scenérie, prozkoumání četných údolí a prohlížení pozoruhodných ledových jeskyní, to vše zažijete.

Nízké Tatry nabízí nekonečně možností pro venkovní sporty. Nadšenci freeridového lyžování mohou vyzkoušet sjezdovky Chopoku, patřící k nejlepším freeridským destinacím ve střední Evropě.

Na nejlepší panoramatické výhledy se vydejte na vrchol Ďumbierské hory. Odsud si můžete užít úchvatný výhled na jednu třetinu Slovenska včetně Vysokých Tater.

Určitě nevynechte malou vesničku Vlkolínec, která je chráněnou památkou UNESCO. Zde si budete připadat, jako byste cestovali zpět v čase. Čekají na vás staré dřevěné domy a místní klid vám umožní odpočinout si od ruchu měst.

Chcete-li vidět nejnavštěvovanější jeskyni na Slovensku, vydejte se do Demänovské jeskyně svobody. Ta se může pochlubit impozantními halami plnými krápníků a křišťálově čistými podzemními jezery.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

10 nejlepších míst na Slovensku, která musíte navštívit