Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Nejkrásnější místa v Česku, za kterými se sjíždějí lidé z celého světa

Petr Gorás

Petr Gorás

12. 8. 2022

Česko je zemí s bohatou historií i s nádhernými přírodními památkami. Mnoho z nich je natolik krásných či unikátních, že jejich krásu přijíždějí obdivovat i turisté ze zahraničí. Skutečná krása totiž nezná hranic. Zde je přehled těch nejkrásnějších českých zákoutí všeho druhu od vodopádů přes jeskyně až po města.

Nejkrásnější vodopády v Česku

Rešovské vodopády

Zdroj: Shutterstock

Rešovské vodopády naleznete v oblasti Nízkého Jeseníku na severu Moravy. Vodopády jsou tvořeny několika kaskádami na říčce Huntavě, která si vybrousila svou cestu na poměrně strmých skalách. Přesto jsou ale vodopády dobře přístupné díky vyznačeným trasám, dřevěným lávkám a přistavěným schodům, ačkoli s kočárkem tu nepochodíte. Zároveň se jedná o poměrně nedotčenou přírodní oblast uprostřed lesů. Vodopády a jejich okolí jsou totiž chráněny jako národní přírodní rezervace. Kapradiny, mechy, vzrostlé buky, padlé dříví ponechané vlastnímu osudu – někdy se proto vodopádům přezdívá Moravský prales. Svůj název vodopády dostaly podle nedaleké vesničky Rešov, odkud se lze na toto nádherné místo vydat.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály

Zdroj: Shutterstock

Chráněná krajinná oblast Český ráj na severu Čech svůj název nedostala náhodou. Naleznete zde rozlehlé lesy, četné vodstvo ke koupání, velkou koncentraci hradů a zřícenin, a především pak takzvaná skalní města. Mezi ty nejkrásnější a nejnavštěvovanější patří Prachovské skály. V obrovském komplexu zvětralých pískovcových skal se dá ztratit zhruba na dvě hodiny, k pořádné prohlídce si však vyhraďte celý den. Po různých cestičkách a značených trasách se dostanete na mnoho nádherných vyhlídek. Prachovské skály si navíc užijete po celý rok, a pokaždé zcela jinak. Na jaře a v létě je obrůstá bujná vegetace, na podzim se zahalí do barev a v zimě zase pořádně prokouknou.

Nejkrásnější zahrady

Kroměříž zámecká zahrada

Zdroj: Shutterstock

V Česku existuje nespočet zámeckých zahrad a parků, Květná zahrada v Kroměříži je však unikátní i na světové poměry. V druhé polovině 17. století ji dal zřídit tehdejší olomoucký biskup a vznikala několik desítek let. Naprosto jedinečným způsobem kombinuje renesanční zahradu italského typu a honosný barokní park typu francouzského. Základem je důsledně dodržovaná geometrie, která se projevuje jak na celkovém rozložení květných ploch a cest, tak i na úrovni jednotlivých zastřižených rostlin. Uvnitř tohoto celku pak naleznete různá zastavení a rozptýlení, jako jsou sochy, labyrinty, kašny a tak dále. Součástí je rovněž Rotunda, Kolonáda a skleníky. Od roku 1998 figuruje Květná zahrada na seznamu UNESCO.

Podzemní krásy Moravského krasu

Nejen na povrchu se nachází všechna ta krásná místa Česka, ale i hluboko pod skalami. Mezi nimi vyniká oblast jeskyní zvaná Moravský kras, severně od Brna. Nachází se zde stovky větších i menších jeskyní, přičemž těch veřejně přístupných je všehovšudy pět. Tou nejnavštěvovanější je Punkevní jeskyně, která v sobě ukrývá mnoho druhů krasových jevů a krápníkové výzdoby. Kromě toho jí však také protéká podzemní říčka Punkva, po které vede podstatná část prohlídky na oblíbených loďkách. Součástí komplexu Punkevní jeskyně je i slavná propast Macocha hluboká 138,5 metrů, kterou si můžete prohlédnout z horních vyhlídkových můstků i z jejího dna. Na dně se nachází jezírka a její stěny jsou porostlé rozličnými mechy a lišejníky.

Nejfotogeničtější krajina v Česku

Moravské Toskánsko

Zdroj: Shutterstock

Nejen krajinářští fotografové z celého světa se sjíždějí na jižní Moravu do jednoho unikátního regionu přezdívaném Moravské Toskánsko. Mezi vesnicemi a městečky nedaleko Kyjova se nachází nádherná zvlněná krajina. Různá pole, políčka, louky, cesty, aleje, remízky a další prvky spolu vytvářejí nekonečné kombinace kouzelných panoramat. A jelikož jde o jižní Moravu, nechybí ani nekonečné vinohrady. Krajina se neustále proměňuje podle ročního období, orby, sklizně, výběru výsadby a počasí, takže zde pokaždé objevíte nové neokoukané krajiny.

Nejkrásnější historické město

Zámek a město Telč

Zámek Telč, Zdroj: Shutterstock

Česko se může chlubit mnoha nádhernými městy, která jsou obdivovaná i daleko za hranicemi republiky. Mnoho z nich má ostatně i nějakou výjimečnou památku UNESCO – například Kutná Hora s monumentálními církevními stavbami, Litomyšl s nejslavnějším renesančním zámkem, Telč s malebnými měšťanskými domy s podloubím a koneckonců i Praha s veškerým jejím kulturním dědictvím.

Zvlášť ceněným klenotem je Český Krumlov na jihu Čech, který ročně navštíví až 2 000 000 návštěvníků z celého světa. Zvlášť pro cizince je to totiž kouzelné středověké městečko v ladných zákrutech Vltavy. Krumlovský hrad a zámek patří k těm vůbec nejnavštěvovanějším u nás, v historickém centru se zase procházíte po kočičích hlavách mezi prastarými domy, z jejichž fasád na vás působí duch baroka, renesance i gotiky. Vedení města navíc aktivně bojuje s reklamním smogem, před pár lety zásadně omezili nevkusné výlohy, cedule a poutače obchodníků se suvenýry a kdejakými cetkami mířících na zahraniční turisty.

 

Zdroje: resovske-vodopady.cz, prachovskeskaly.com, kvetnazahrada-kromeriz.cz, moravskykras.net, magazin.aktualne.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Nejkrásnější místa v Česku, za kterými se sjíždějí lidé z celého světa