Menu
JenProCestovatele
Asie

Vzrušující Vietnam: proč navštívit tuto úchvatnou zemi? Máme pro vás 10 důvodů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 12. 2018

Vietnam najdete v jihovýchodní Asii. Sousedí s Kambodžou, Laosem a Čínou. Láká na skvělou asijskou kuchyni, fantastické hory, největší jeskyni světa, úchvatné vodopády i nekonečné a prázdné pláže. Zahřeje vaše srdce a vykouzlí úsměv na tváři. Načerpejte inspiraci a vydejte se do této úžasné země.

Do Vietnamu potřebujete vízum. Od 1.2. 2017 byl spuštěn dvouletý projekt vydávání elektronických víz a požádat o něj mohou i občané ČR. Elektronické vízum se vydává jen k jednomu vstupu a platí maximálně 30 dnů. Žádost můžete podat na stránce https://www.immigration.gov.vn, která je v angličtině. Při vyplňování žádosti musíte nahrát fotografii a kopie datové stránky cestovního dokladu žadatele. Také je potřeba provést platbu vízového poplatku. Rozhodnutí přijde to tří pracovních dnů. Vstup na základě elektronického víza je umožněn jen na vybraných mezinárodních přechodech (mezinárodní letiště Hanoj, Ho Či Minovo Město, Da Nang, Nha Trang, Hai Phong, Can Tho, Phu Quoc). Úplný seznam je k dispozici na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Hanoji.

Vízum vydává i Velvyslanectví VSR v Praze a obrátit se můžete i na některé z českých cestovních kanceláří, které vyřídí za poplatek vízum bez nutnosti návštěvy velvyslanectví.

Údolí Sapa

Výlet do údolí Sapa by při návštěvě Vietnamu rozhodně neměl chybět. Úžasné údolí Muong Hoa chrání majestátní hory Hoang Lien Son, kde žije mnoho místní kmenů. Sapa je nejhezčí ve chvíli, kdy jsou rýžová pole plná květů nebo začínají zlátnout. Místní scenerie si tak budete moci vychutnat v těch nejkrásnějších podobách.

Město Hue a jeho památky

Město Hue ve středním Vietnamu si za Války ve Vietnamu užilo neskutečné peklo. Přesto jeho sláva nevyhasla a nyní prochází novou renesancí. Bývalé hlavní město je pokladnicí architektonických a kulturních památek. Jako jedna z prvních vietnamských lokalit byla zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za vidění stojí rozhodně zbytky královské pevnosti, královské hrobky, Chrám literatury či Oltář nebes. Proslulá je i pagoda Thien Mu z počátku 17. století.

Saigon

Jihovietnamský Saigon nebo dnes již Ho Či Minovo město je proslulé hlavně motorkami. Ulicemi se valí stovky skútrů ve všech možných směrem a s nepředstavitelným nákladem či početnými posádkami od rána do večera a každý den. Tady se v první řadě musíte naučit, jak přejít bezpečně silnici a až pak můžete obdivovat fascinující město. Ochutnejte pestrou nabídku jídla a poznejte místní kulturu. Navštivte čínskou čtvrť Cholon plnou chrámů nebo si jen tak sedněte v místním parku a pozorujte obyvatele, jak cvičí proslulé tai-chi.

Laos – cestování po opomíjeném klenotu jihovýchodní Asie

Pho – světově známý pokrm

Pho Ga, vietnamské kuře a nudlová polévka uchvátí vaše chuťové buňky. Je to jedno z nejlepších jídel, které můžete ochutnat. Jídlo se dá libovolně přizpůsobit a nakombinovat si chutě přesně podle svých představ. Jednou bude lehce pikantní, podruhé zase jemné či sladké. A skvělé je, že stojí pár korun.

Káva

Milovníci kávy budou ve Vietnamu v sedmém nebi, protože jejich káva překoná všechno. A proč je tak lahodná? To nikdo neví, ale možná proto, že do ní přidávají výborné kondenzované mléko. A výborná je jak horká, tak i studená. Ochutnejte vaječnou kávu, šokuje vás a už nikdy nebudete chtít žádnou jinou.

Zátoka Ha Long

Záliv Ha Long nabízí mnoho úžasných výhledů. Vychutnejte si křišťálově čisté tyrkysové vody či mechové skály strmě stoupající vzhůru. Krásné místo je od roku 1994 zapsáno v seznamu UNESCO a v roce 2012 se dostala i mezi sedm nových přírodních divů světa.

V Číně vznikne největší světové lyžařské středisko

Řeka Mekong

Kdo by neznal řeku Mekong, která proudí do Jihočínského moře v deltě Mekong jižně od Ho Či Minova Města. Kolem řeky žije přes 1000 druhů zvířat a místo je často označováno za poklad.

Je velmi významná zejména pro pěstování rýže a kávy. Zároveň ale dochází ke každoročním záplavám, kdy obyvatelé o velkou část své úrody přijdou. Proti zvyšující se hladině řeky a záplavám bojují obyvatelé tak, že staví domy na bambusových kůlech.

V blízkosti největšího města regionu Can Tho navštivte plovoucí trhy. Lodě a loďky každý den přiváží ovoce, zeleninu a květiny za skvělé ceny. Ideální doba pro návštěvu trhu je mezi šestou a devátou hodinou ranní.

Úchvatné pláže

Vietnam nabízí i krásné pláže. Ty nejhezčí najdete v okolí Hoi An, Nha Trang, na jihu nedaleko Vung Tau nebo Mui Ne. Zdržuje se na nich ale velké množství turistů. Trochu více soukromí budete mít na největším poloostrově Phu Quoc v Siamském zálivu. Tyto pláže se mohou pochlubit dokonalou čistotou a jemným bílým pískem, průzračnou vodou i palmami.

Jeskyně Thien Cung

Jeskyně Thien Cung se nachází v zálivu Ha Long. Cesta k ní vede hustým lesem. Má 130 metrů a krápníkovou výzdobu. Východní strana jeskyně vytváří úžasné obrazy postav z hrdinských příběhů a na severní straně je vyobrazena skupina tančících víl. Při průchodu jeskyní můžete spatřit tři malé rybníky s krásně čistou vodou. Jeskyně je vysoká asi 25 metrů a stovky krápníků spadají dolu ze stropu a připomínají vodopád.

V zálivu se nachází ještě další jeskyně s názvem Hang Sung Sot, která má plochu přes deset tisíc metrů čtverečních. Ke vchodu vede příkré schodiště. Sály jsou průchozí a velmi hezky nasvícené.

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

Vietnam a příjemní lidé

Obyvatelé Vietnamu jsou přátelští a milují turisty. Všude kam přijdete se na vás budou usmívat a uvítají vás s otevřenou náručí. Ještě nadšenější se stanou, když pro vás nebude problém pomoci jim s prací. Když strávíte nějaký čas s místními lidmi, pochopíte a poznáte jejich kulturu a naučíte se o jejich zemi mnohé. I to je skvělým důvodem, proč Vietnam navštívit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vzrušující Vietnam: proč navštívit tuto úchvatnou zemi? Máme pro vás 10 důvodů