Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Proč navštívit Bulharsko? Láká na zlatavé pláže, skvělé jídlo i bohatou historii

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 10. 2018

Bulharsko leží v jihovýchodní části Evropy na Balkánském poloostrově. Na severu sousedí s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, jižně je Řecko a na jihovýchodě pak Turecko. Na východní hranici lemuje břehy Bulharska Černé moře, které je největším přírodním bohatstvím země. Každý rok otevírá brány tisícům turistů.

Černé moře nenese svůj název podle barvy vody, naopak patří mezi nejprůzračnější a často je viditelnost až 20 metrů. Čeká na vás 378 km dlouhé pobřeží se třpytivými plážemi, skalnatými zátokami, plážovými dunami i zalesněnými stráněmi. Bulhaři jsou lidé pohostinní a dá se s nimi poměrně dobře domluvit. Oproti ČR je zde posun o hodinu dopředu a pro cestu do Bulharska nepotřebujete pas. Stačí vám jen občanka. Místní měnou je bulharské levo (BGN). Bulharsko nabízí exkluzivní koktejl, kterému se jen tak snadno neodolá. Proč byste ho měli navštívit?

1. Nízké náklady na dovolenou

Bulharsko je krásná země. Není nic zvláštního na tom, že v poslední době je čím dál oblíbenější destinací pro dovolenou. Lidé si toto místo vybírají pro jeho kouzlo a samozřejmě i pro dobré ceny. Slunečné pobřeží, místní největší pobřežní letovisko, bylo čtyřikrát za sebou vyhlášeno nejlevnější plážovou destinací v Evropě.

Ceny v místních fast foodech a bufetech se pohybují v rozmezí 5-12 BGN a jídlo v restauraci mezi 14-25 BGN.

2. Romantika pro všechny

Chcete vytáhnout svou drahou polovičku někam za romantikou? Pak musíte navštívit romantické přímořské městečko, které si zamiloval i římský básník Ovidius. Krásný Balčik a jeho okolí obklopené vápencovými útesy inspirovala už nejednoho slavného umělce.

Celé město bylo vybudováno z bílého kamene a je právem nazýváno „Bílým městem“. Nejznámější památkou je orientálně pojatý letohrádek rumunské královny Marie z období, kdy patřilo toto území pod Rumunsko.

Levný odpočinek – v těchto městech stojí víkend méně než jídlo a zábava v Londýně

3. Pohodlí a odpočinek

Západ slunce na pláži, to je na dovolené u moře jeden z nejkrásnějších zážitků. V Bulharsku, kde se písek krásně třpytí, si zapadající slunce můžete vychutnat naplno. Skoro se zde nevyskytují mořští ježci a medúzy jen malé, které vám neublíží. Chcete-li najít místo, které bude ideální pro opalování, koupání v moři a opravdový odpočinek, vydejte se na pláž Cacao na Slunečném pobřeží.

4. Fascinující hory plné dobrodružství

Bulharsko není známé jen svými plážemi a čistým mořem. Pokud patříte mezi fanoušky hor, zamilujete si i tuto zemi. Hory zde zaujímají kolem 60 procent rozlohy. Je škoda, že je velké procento turistů zatím míjí. Přitom mýty opředená pohoří Rila, Pirin či Stara Planina určitě stojí za vidění. Dá se tu i skvěle lyžovat. Pořádnou rychlost zažijete v městečku Banko, které leží v pohoří Pirin.

5. Historie na každém rohu

Vaši pozornost by jistě mělo zaujmout město Plovdiv, které patří k nejstarším konstantně obývaným městům na světě. Historie města se odhaduje na 6000 let. Dech vám vyrazí unikátní sbírka zachovalých římských staveb. V roce 2019 má být navíc Evropským hlavním městem kultury. Město je protkané kopečky (tepe), křivolakými uličkami a půvabnými zákoutími. Dokonalou atmosféru dotvářejí zachovalé domy z 19. století.

Do historie vás vtáhne i návštěva historického města Koprivštica, které bývalo centrem bulharské revoluce proti Osmanské říši. Až se budete místními dlážděnými ulicemi procházet, bude vám, jako byste se vrátili zpátky v čase.

6. Plantáže růží

Růže mají zklidňující a regenerační účinky. Jsou krásné ve váze, ale používají se i v oblasti kosmetiky. Hodí se hlavně pro suchou a citlivou pleť. Bulharsko je největším světovým producentem růžového oleje ještě spolu s Tureckem. Růžový olej je velmi důležitý při výrobě parfémů a kosmetiky. Většina růží se pěstuje na plantážích v oblasti Kazanlaku – Růžového údolí.

7.Skvělé jídlo

Bulharská kuchyně potěší všechny milovníky dobrého a zároveň zdravého jídla. Patří totiž k nejzdravějším v Evropě. Ochutnejte tradiční pokrmy, které si doma běžně dát nemůžete. Některá jsou dochucená výrazným kořením, které jinde neroste. Po jídle si dopřejte kvalitní domácí pálenku rakiji, na kterou nedají Bulhaři dopustit a alespoň jednou ji na své dovolené musíte ochutnat.

Vyhněte se na cestě k moři zácpám. Víte, kdy začínají prázdniny v okolních zemích?

8. Kouzelná Sofie

Bulharskou metropoli byste měli určitě vidět, pokud to bude jen trochu možné. Sofie je šikovně ukryta v hluboké kotlině, které z jihu obklopuje masiv Vitoša a na severu listnaté pohoří Stara Planina. Centrum krásně projdete pěšky. Uchvátí vás ležérní kavárny, bary i noční kluby. Z památek byste neměli minout Katedrálu sv. Alexandra Něvského, Prezidentský palác, Bojanský kostel, Kostel sv. Sofie, Archeologické muzeum či mešitu Banji Bašiho.

9. Okouzlující bulharské kláštery

Takový klid a dokonalé, uklidňující ticho, to nenajdete nikde jinde než v klášteře a v Bulharsku jich jsou stovky. Většina z nich stojí v horách a svým návštěvníkům poskytují dostatek oddychu a pohody.

Naplánujte si výlet ke skalnímu klášteru Aladža manastir, který je vytesaný do pískovcové skály. Dalším ukrytým skvostem v horách je Rilský klášter. Ten se stal v roce 1983 kulturní památkou a je zapsán v seznamu UNESCO.

10. Skvělé koupání

Víte, co je na Bulharsku tak skvělé? Že si můžete vychutnat slanou i sladkou vodu. Navštivte přírodní rezervaci Ropotamo, která je pojmenovaná podle stejnojmenné řeky. Krásnou pláž, která se zde nachází, lemuje z jedné strany moře a z druhé sladké jezero.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč navštívit Bulharsko? Láká na zlatavé pláže, skvělé jídlo i bohatou historii